Prudnik24

PiS bierze radę. Przewodniczący Rady Miejskiej odwołany

PiS bierze radę. Przewodniczący Rady Miejskiej odwołany
17 lutego
00:23 2018

Stanisław Szul (PSL) nie jest już przewodniczącym Rady Miejskiej w Głuchołazach. Zastąpił go Andrzej Frankiewicz (PiS). Z kolei wiceprzewodniczącego Adama Łabazę (Forum Samorządowe 2002) zastąpił Szymon Pleszczak (Forum Samorządowe). To pokłosie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. W ten sposób w Głuchołazach doszło do rzadkiej w polskich gminach sytuacji, gdzie swoisty przewrót odbywa się tam, gdzie dotąd rządziła opcja przeciwna PiS-owi. Komentatorzy wskazują, że radni w obawie przed nową ordynacją wyborczą wchodzą w nową koalicję pod przewodnictwem partii rządzącej. Jak w tej sytuacji będzie się układał dialog burmistrza z radnymi? Czy może on być nadal pewny współpracy przy najważniejszych dla miasta uchwałach? Portal glucholazyonline.com zebrał opinie dotyczące głosowania.

Dzisiaj Rada Miejska w Głuchołazach powołała mnie na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady. Dziękuję za zaufanie, jestem zaszczycony tym wyborem. Gratuluję nowemu Przewodniczącemu Andrzejowi Frankiewiczowi. Tak się złożyło, że nowe prezydium Rady to mieszkańcy dwóch sąsiednich wiosek: Polskiego i Nowego Świętowa.

napisał na swoim fb Szymon Pleszczak

Stanisław Szul, ustępujący przewodniczący powiedział portalowi

Chodzi tylko o pokazanie siły, polityczna sprawa, odgórny przykaz. Kampania wyborcza zbliża się i dlatego tak to zostało zrobione. Nie ma żadnych merytorycznych względu za odwołaniem. Nie jest to dla mnie nowa sytuacja, już kiedyś byłem odwoływany. Jestem radnym dalej i nadal będę działać. Niech próbują rządzić. Oby tylko te zmiany nie poszły dalej.

Artur Kamiński, wiceprzewodniczący PiS w regionie tak wyjasnia zmiany

„Zmiana Prezydium Rady Miejskiej w Głuchołazach, miała charakter przede wszystkim techniczny i proceduralny, gdyż poprzedni Przewodniczący Pan Radny Stanisław Szul i Wiceprzewodniczący Pan Radny Adam Łabaza, nie radzili sobie ze sprawnym i profesjonalnym prowadzeniem obrad, często doprowadzając do eskalacji konfliktów w Radzie i braku merytorycznych dyskusji podczas obrad. Dlatego ta zmiana, była tylko kwestią czasu. Wszyscy pytali, nie czy będzie zmiana, tylko kiedy będzie. Bardzo mnie cieszy fakt, że nowe Prezydium to młodzi i energiczni samorządowcy, już z doświadczeniem. Wg mnie, nowe Prezydium, gwarantuje bardziej sprawne i merytoryczne obrady, oraz pogłębienie dyskursu samorządowego na linii Rada Miejska – Burmistrz Głuchołaz. Rada Miejska, po tej zmianie, niewątpliwie będzie organem bardziej podmiotowym, niż było to do tej pory. W demokracji, każdy może być raz powołany, innym razem odwołany. Apeluję do niektórych Radnych, aby nie obrażali się na demokrację, tylko wzięli się do roboty, bo co niektórym się wydawało, że zostali powołani na zawsze, a tak nie jest. Nowemu Prezydium życzę jak najlepiej, a odwołanemu Prezydium, bardzo dziękuje za dotychczasowe zaangażowanie i proszę o dalszą pracę na rzecz Gminy Głuchołazy, nie tylko wtedy, kiedy piastuje się funkcje w Radzie.”
Andrzej Frankiewicz, nowy przewodniczący rady
Dziękuję Radnym za zaufanie jakim mnie obdarzyli, tym bardziej, że jestem radnym pierwszą kadencję. Niewątpliwie wybór ten jest dla mnie zaszczytem. Prezydium Rady zostało znacznie odmłodzone, razem z Przewodniczącym deklarujemy wolę współpracy z całą Radą.
Jacek Kanarski, lider PO w Głuchołazach
Widać wybory samorządowe już blisko. Radni nowej większości zatańczyli tak jak im PiS zagrał. Jedni chcą się lansować , drudzy szukają miejsca na listach PiSu, a jeszcze inni zachowują się delikatnie mówiąc jak chorągiewki. Obawiam się ze Burmistrzowi trudniej będzie współpracowało się z nową większością. A dla dobra Gminy taka współpraca jest kluczowa. Życzę wszystkim zdrowego rozsądku i wytężonej pracy na rzecz naszej społeczności.
Szymon Pleszczak, nowy wiceprzewodniczący
Dziękuję Radnym za zaufanie jakim mnie obdarzyli, tym bardziej, że jestem radnym pierwszą kadencję. Niewątpliwie wybór ten jest dla mnie zaszczytem. Prezydium Rady zostało znacznie odmłodzone, razem z Przewodniczącym deklarujemy wolę współpracy z całą Radą.
Za: glucholazyonline.com
Fot.: Ewelina Laxy, Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook

simplysign opinie
  • here are the top specjalista ds produktów profiles on linkedin get all articles experts jobs and insights you need
  • pink
  • giada de laurentiis hot dog from pinks jaws cheeseburger with bacon and chili free parking in pink s lot or metered street