Prudnik24

Znamy już projekt dworca

Znamy już projekt dworca
21 lutego
20:36 2018

Znamy już projekt nowego centrum przesiadkowego, które znajdować się będzie w miejscu obecnego dworca PKS.  Autorem projektu jest A. Romanowska -Tarczyńska z wrocławskiej pracowni architektonicznej (znana w naszym powiecie m.in. z projektu przebudowy głogóweckiego basenu). W miejscu popeerlowskiego skansenu powstanie nowoczesny budynek.

–  Na placu manewrowym architekci zaplanowali trzy wysepki przystankowe dla autobusów dalekobieżnych, komunikacji miejskiej oraz taksówek. Przy budynku dworca umiejscowiony będzie parking dla rowerów wraz ze stacją ich obsługi. Z kolei wzdłuż ulicy Sądowej zaprojektowano chodnik oraz ścieżkę rowerową – informuje Renata Heda naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Prudniku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że według projektu wysepki przystankowe mają być umiejscowione za budynkiem – z widokiem na park miejski.

Jak czytamy w opisie inwestycji, okazały, dwupiętrowy budynek dworca wieńczyć będzie wydatny zegar. Na drugim piętrze zaplanowano też restaurację i powierzchnie handlowe. Co ważne, obiekt ma się schludnie prezentować – wszystko, dzięki przeszklonej elewacji na bokach okraszonej cegłą klinkierową, która będzie nawiązywać do stojącego nieopodal budynku Prokuratury Rejonowej. Nowy dworzec zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – w obiekcie zaplanowano specjalne windy i toalety.

Przypomnijmy, że gmina Prudnik zamierza odkupić ten teren od Arrivy za 550 tysięcy zł. Płatność za transakcję ma się dokonać w dwóch ratach. Gdy dworzec znajdzie się w gminnych rękach, będą mogli na nim parkować wszyscy przewoźnicy. Dotychczas konkurenci Arrivy korzystali bowiem z przystanków komunikacji miejskiej, co wprowadzało chaos komunikacyjny i zagrażało bezpieczeństwu podróżnych.

Budowa nowego dworca zostanie wsparta z funduszy unijnych.

 

 

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook