Prudnik24

Plakaty retro, czyli szybki sposób na mieszkanie w dawnym stylu

Plakaty retro, czyli szybki sposób na mieszkanie w dawnym stylu
27 lutego
17:45 2018

Wszystko, z czym mamy do czynienia współcześnie, zarówno w dziedzinie technologii, designu, jak i motoryzacji, wynika z tego, co miało miejsce w przeszłości. Właśnie dlatego pędząc w stronę przyszłości, warto pamiętać o tym wszystkim, co zostawiamy w tyle. Estetyka vintage to świetny sposób, żeby przełamać nowoczesne wnętrze i nadać mu charakteru. Plakaty retro zawieszone w salonie, kuchni, a nawet w pokoju nastolatka, sprawią, że aranżacja nabierze zupełnie nowej jakości.

Na samym początku warto się zastanowić, co mogą przedstawiać tego typu dekoracje – zabytkowe samochody, efektowne grafiki przypominające reklamy z gazet z połowy ubiegłego wieku, a także starodawne urządzenia i sprzęty. Takie wzory sprawdzą się nie tylko w stylizacjach inspirowanych minionymi epokami. W aranżacji wnętrz możemy przeplatać ze sobą różne estetyki, tworząc w ten sposób oryginalne rozwiązania. Jeśli postawiliśmy na nowoczesny wystrój, możemy nadać mu nutkę vintage, sięgając po plakaty retro. W ten sposób w zaledwie kilka chwil stworzymy zupełnie nową przestrzeń, utrzymaną w bardzo oryginalnym stylu.

Salon fana motoryzacji i dobrego kina

Gdy myślimy o stylu vintage, miłośnikom motoryzacji z pewnością przyjdą do głowy zabytkowe modele samochodów. Zakup zadbanego pojazdu sprzed kilkudziesięciu lat to z pewnością nie lada wydatek. Możemy jednak cieszyć się efektownym autem, nie wydając majątku. Plakaty retro prezentujące klasyczne modele z początku lub połowy XX wieku są znakomitym przykładem. Możemy wybrać dokładnie taką markę i taki kolor, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. Wśród dziesiątek wzorów, jakie dostępne są w sklepach internetowych, znajdują się zarówno przedstawienia całych samochodów, jak i pojedynczych elementów – drewnianej deski rozdzielczej czy chromowanego reflektora.

Estetykę minionych lat pozwolą nam także wprowadzić do wnętrza plakaty filmowe retro. Kadry ze starych, czarno-białych arcydzieł światowego kina lub przedstawienia reklamujące największe hity takich reżyserów jak Hitchcock, sprawią, że w naszym salonie w mgnieniu oka zapanuje stylistyka vintage. Dużym zainteresowaniem cieszą się graficzne plakaty – zupełnie inne niż te, które powstają współcześnie. Przypominały one bowiem małe dzieła sztuki, które w twórczy sposób prezentowały tematykę filmu.

Plakaty retro do kuchni prawdziwego smakosza

Przedstawienia w stylu vintage wyglądają dobrze nie tylko w salonie. W kuchni lub jadalni będą się prezentować równie efektownie pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie wzory. Skupmy się więc na tym, co jest tutaj najważniejsze, mianowicie jedzeniu. Plakaty retro do kuchni przypominające dawne reklamy są strzałem w dziesiątkę. Ich prosta, graficzna forma przyciągnie uwagę, urozmaici przestrzeń i sprawi, że wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru. Takie dekoracje mogą przedstawiać zarówno poszczególne produkty w postaci owoców, serów, kawy czy słodkich deserów, jak i wzory przywodzące na myśl reklamę konkretnego lokalu gastronomicznego: kawiarni, restauracji czy grill baru. A jeśli w wystroju naszej kuchni nie sprawdzą się takie ozdoby, możemy sięgnąć po plakaty prezentujące starodawne sprzęty kuchenne – moździerze, młynki do kawy czy wagę z mosiężnymi odważnikami.

Sypialnia z widokiem jak ze starej pocztówki

Plakaty w stylu retro nie muszą ukazywać sprzętów, pojazdów czy filmów z minionych epok. Do dawnych lat mogą za to nawiązywać estetyką przedstawienia i zastosowaną kolorystyką. Wystarczy przejrzeć zdjęcia ze starych, rodzinnych albumów, by zobaczyć, co mamy na myśli. Fotografie będą czarno-białe, w kolorze sepii lub o delikatnie wypłowiałych odcieniach. Właśnie ta specyficzna tonacja sprawia, że przenosimy się o kilkadziesiąt lat wstecz. Zaprezentowany w ten sposób malowniczy krajobraz będzie znakomicie wyglądał w przytulnej sypialni. Wybór konkretnego pejzażu zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Morskie wybrzeże, górskie szczyty lub polna łąka znajdą się teraz na wyciągnięcie naszej ręki.

Przodek smartfona w pokoju nastolatka

Styl retro w młodzieżowej aranżacji? To doskonałe rozwiązanie, żeby wyczarować oryginalny wystrój wnętrza. Musimy jednak znaleźć odpowiednie plakaty, które będą uzasadnione w pokoju nastolatka. Ciekawą propozycją są wizerunki starych sprzętów, które choć odeszły do lamusa, pozostawiły swoje nowsze wersje, z których korzystamy każdego dnia. Doskonałym przykładem jest zabytkowy telefon z tarczą lub na korbkę, gramofon z ozdobną tubą, maszyna do pisania ze stukającymi klawiszami czy zegar z mosiężnym wahadłem. Połączenie nowoczesnego, młodzieżowego wystroju z plakatami vintage przyniesie niezwykle ciekawe rezultaty.

Plakaty retro to nie tylko oryginalna dekoracja wnętrza. To także znakomity sposób, by przenieść się choć na chwilę do odległych nam czasów i poczuć ducha epoki, z której pochodzili nasi dziadkowie lub pradziadkowie. Nie bójmy się nietuzinkowych rozwiązań i śmiało łączmy estetykę vintage także z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook