Prudnik24

Mimo intensywnych działań, bezrobocie wciąż wysokie

Mimo intensywnych działań, bezrobocie wciąż wysokie
06 marca
19:03 2018

Głubczycki urząd pracy nie ustawał w ostatnim czasie w próbach zmniejszenia stopy bezrobocia. Jednostka w samym tylko 2017 roku na rożne formy aktywizacji zawodowej przeznaczyła ponad 10 mln. zł.

Środki te przeznaczone zostały na zasiłki wraz z dodatkami aktywizacyjnymi, rezerwy ministerialne, czy środki z funduszu pracy. Pośredniak zrealizował więc blisko 100 proc. funduszy, które posiadał w ubiegłym roku.

Według Danuty Frączek, dyrektor PUP-u, nieco gorzej poszło placówce z realizacją środków z funduszu pracy i refundacji wynagrodzeń osób do 30 roku życia. Ta sfera plasowała się na poziomie 97 procent.

– Mieliśmy decyzje na trzy lata, ale dużo umów było przerywanych. Młode osoby do 30. roku życia nie zawsze były zadowolone, może nie z samej pracy, ale z wynagrodzenia otrzymywanego za nią. – komentuje dyrektor. I choć podkreśla, że w 2017 roku odnotowano 3 procentowy spadek bezrobocia, to wciąż jest ono na najwyższym poziomie w regionie i wynosi 11 procent.

– Te dane wynikają  z przelicznika stopy bezrobocia, czyli stosunku zarejestrowanych bezrobotnych do zatrudnionych w powiecie – wyjaśnia Danuta Frączek – To, że nasi bezrobotni, czy mieszkańcy w ogóle pracują w innym powiecie, czy województwie, to nie są zaliczani do tej statystki. Mamy około 4 tysięcy firm na terenie powiatu głubczyckiego w różnej skali i wielkości, ale zatrudniają one tylko niecałe 8,5 tysiąca osób.

Według danych z końca grudnia w głubczyckim PUP-ie było zarejestrowanych ponad 1700 osób. Co ciekawe,  ponad 60 proc. bezrobotnych stanowią kobiety.

Maciej Dobrzański

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook