Prudnik24

Centrum Głuchołaz wypięknieje. Prace także w zdroju

Centrum Głuchołaz wypięknieje. Prace także w zdroju
10 marca
14:13 2018

Rozpoczyna się długo oczekiwana rewitalizacja centrum Głuchołaz. Zmodernizowane zostaną kluczowe obiekty użyteczności publicznej w tej części miasta.

W planach jest remont kilkunastu obiektów, a także wyburzenie niektórych. Jedną z najważniejszych inwestycji magistratu będzie poprawienie funkcjonalności parku przy ulicy Skłodowskiej. Od kilkudziesięciu lat niszczeje tam plac zabaw dla dzieci i skatepark.

– Pojawiły się już pierwsze przetargi na wykonanie poszczególnych zadań. Startujemy z szeregiem działań i inwestycji, które mają poprawić i ożywić centrum miasta. Przy skrzyżowaniu ulicy Targowej i Tylnej będziemy budować mieszkania chronione. W Głuchołazach nigdy takich mieszkań nie było i widzimy, że jest na nie zapotrzebowanie. Na stadionie brakuje zaplecza gospodarczego, więc wyremontujemy budynek, który od lat jest nieczynny – tłumaczył na antenie „Radia Opole” Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz.

Co najważniejsze, dawny blask odzyska głuchołaski dworzec i targowisko. Roman Sambor zapowiada, że magistrat będzie chciał przywrócić funkcję dworca i poczekalni dla połączeń kolejowych i autobusowych z toaletami i punktem gastronomicznym.

– Tak duże targowisko w Głuchołazach jest już niepotrzebne, więc tam także będą wprowadzone zmiany – dodał wiceszef gminy.

Projekt rewitalizacji centrum miasta został dofinansowany kwotą 5 mln. zł. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Poprawi się również wygląd głuchołaskiego zdroju, gdzie już od ubiegłego roku trwają parce modernizacyjne. Rewitalizowana jest między innymi muszla leśna, gdzie odbywają się koncerty i festyny. Obok obiektu ma się pojawić m.in. fontanna. Z kolei na stawie łabędzim odrestaurowano zabytkowy mostek. Jak mówi Roman Sambor w kompleksie zdrojowym powstanie część parkowa.

– Głównym motywem będzie woda i tradycje górnicze kopalni złota. Będzie tam także wodny plac zabaw, tereny spacerowe i mostki nad bystrym strumieniem – komentuje Sambor.

Muszla koncertowa ma być gotowa do końca czerwca, reszta prac potrwa do września. Koszt tej inwestycji to ponad 5 milionów złotych.

Maciej Dobrzański, fot. Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook