Prudnik24

Rajd Baborowa: pierwsze zwycięstwo Damiana Kostki

Rajd Baborowa: pierwsze zwycięstwo Damiana Kostki
14 kwietnia
23:04 2018
 • Damian Kostka i Mateusz Martynek zwyciężają w pierwszej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018.
 • Liderujący przez większość rajdu Baran z Paciejem wycofują się na dwa odcinki przed końcem zmagań z powodu awarii silnika.
 • Hondy Civic dominują w klasyfikacji generalnej – załogi w tych samochodach zajmują sześć pierwszych pozycji.
 • Nazwisko zobowiązuje – młody Bartłomiej Bębenek triumfatorem klasyfikacji Pucharu Peugeota i Citroena.
 • Dodatkowe punkty dla Kostki – pierwszy Power Stage w historii RSMŚl rozegrany.

 

Otwarcie sezonu i rajd na nowych trasach zawsze są zwiastunem sporych emocji. 1. Rajd Baborowa zdecydowanie nie zawiódł oczekiwań – ściganie na bardzo szybkich odcinkach pośród pól i łąk województwa opolskiego obfitowała w niespodziewane zwroty akcji, dramaty i walkę do samego końca. Ostatecznie pierwszymi zwycięzcami rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska w sezonie 2018 zostali Damian Kostka i Mateusz Martynek.

 

Załoga w niebiesko-żółtej Hondzie Civic wygrała piątkowy prolog rozgrywany wokół rynku w Baborowie, ale następnego dnia dopisała na swoje konto zaledwie jedno oesowe zwycięstwo. Nie od dziś wiadomo jednak, że po najwyższe laury nie koniecznie sięga ten, kto jeździ najszybciej, tylko Ci którzy jedzą najrówniej, zwłaszcza kiedy najgroźniejszych rywali trapią problemy. Kostka wygrał zresztą najważniejszy sobotni odcinek – ostatni, czyli Power Stage, na którym zwycięstwo premiowane jest dodatkowymi pięcioma punktami do klasyfikacji generalnej mistrzostw.

 

Początkowo wszystko wskazywało na to, że wygrana przypadnie Piotrowi Baranowi i Michałowi Paciejowi (Honda Civic) – trzecia załoga sezonu 2017 już podczas pierwszej pętli odrobiła straty poniesione na prologu, a na kolejnych odcinkach specjalnych jeszcze bardziej oddaliła się od Kostki. Na dwa oesy przed metą załogi dzieliło 5,5 sekundy, jednak zarówno im samym jak i kibicom nie było dane zobaczyć rozstrzygnięcia tego pojedynku w czystej walce – pod koniec szóstej próby w samochodzie Barana doszło do awarii silnika, która oznaczała koniec marzeń o zwycięstwie.

 

To sprawiło, że Kostka z Martynkiem znaleźli się na czele i ostatecznie udało im się odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w RSMŚl. Druga załoga Rajdu Baborowa –Gracjan Grela i Marta Momot (Honda Civic) przez cały rajd zmagała się z wieloma problemami, w tym trudnościami z… dyktowaniem opisu spowodowanymi chorobą pilotki. Mimo tego aktualni mistrzowie Śląska zdołali wygrać jeden oes i do samej mety liczyli się w walce o końcowy triumf. Trzecie miejsce wywalczyli Mateusz Bojanowski i Andrzej Ksyt (Honda Civic), którzy byli także najlepszą załogą w klasie RO1. Warto nadmienić, że Rajd Baborowa został wręcz zdominowany przez zawodników korzystających z rajdówek marki Honda, które zajęły pięć pierwszych pozycji klasyfikacji generalnej. Dopiero szóste i siódme miejsce, kolejno Dominika Cholewy i Adama Wrocławskiego, to lokaty zdobyte za kierownicą Renault Clio.

 

W Pucharze Peugeota i Citroena najszybszym okazał się Bartłomiej Bębenek pilotowany przez swojego ojca, Grzegorza Bębenka (Citroen Saxo). Dla syna trzykrotnego wicemistrza Polski w rajdach samochodowych jest to pierwsze zwycięstwo w klasie osiągnięte w zaledwie czwartym starcie. Druga lokata przypadła Łukaszowi Goduli i Danielowi Nowakowi (Peugeot 106 S16), zaś czołową trójkę uzupełnili Marek Hawro i Patryk Kielar (Peugeot 106), którzy odnieśli oesowe zwycięstwo w klasie na Power Stage.

 

W klasie RO Open 2WD triumfował Marcin Babraj pilotowany przez Michała Majewskiego (Citroen C2), Open N podło natomiast łupem Marcina Kowala i Sebastiana Lenkowskiego (Mitsubishi Lancer). W klasie Gość 2WD, jak i pośród wszystkich zawodników startujących poza klasyfikacją, najszybsi byli Sławomir Strychalski i Paweł Pochroń (Nissan 350Z), gdyż Dariusz Poloński (Ford Fiesta R5) wycofał się przed samą metą z powodu usterki samochodu.

 

Wypowiedzi zawodników po 1. Rajdzie Baborowa:

 

Damian Kostka (1. miejsce, Honda Civic): – Wygraliśmy nasz pierwszy rajd, jednak pomogło nam szczęście, a konkretnie pech Piotrka Barana, który cały czas prowadził i to on powinien świętować zwycięstwo. Jestem jednak zadowolony ze swojej jazdy, zwłaszcza że udało nam się zgrać z Mateuszem, z którym ostatni raz jeździłem cztery lata temu. Dojechaliśmy do mety, mamy komplet punktów i jesteśmy zadowoleni.

 

Gracjan Grela (2. miejsce, Honda Civic): – Drugie miejsce jest powodem do radości, zwłaszcza że nie byliśmy wjeżdżeni po zimowej przerwie, a w dodatku Marta jest chora. Przykro mi jednak z powodu Piotrka Barana, zwłaszcza że wiem jak bardzo boli usterka silnika. My nie nastawialiśmy się na jakieś konkretne miejsce na mecie, gdyż przede wszystkim chcieliśmy sprawdzić trasy i nabrać tempa. Nie szarżowaliśmy nawet, kiedy opadł Piotrek, bo stwierdziliśmy, że strata czasowa do liderów będzie bardzo trudna do odrobienia.

 

Mateusz Bojanowski (3. miejsce, Honda Civic): – Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza że to nasz dopiero czwarty start w mistrzostwach Śląska. Mam nadzieję, że uda nam się utrzymać wysokie tempo i w kolejnych rundach będzie równie dobrze, a może nawet i lepiej. Po tak efektownym wyniku nie wypada wręcz finiszować na niższych pozycjach.

 

Bartłomiej Bębenek (zwycięzca klasyfikacji PPC, Citroen Saxo): – Jestem bardzo zadowolony z naszego pierwszego zwycięstwa w klasie. W dodatku mieliśmy całkiem niezłą przewagę, gdyż oddaliśmy zwycięstwo tylko na jednym oesie. Od początku jechaliśmy swoim tempem, więc jest to jak najbardziej udany rajd. Trasy mi się podobały – wysokie prędkości połączone z technicznymi partiami. Bardzo chciałbym utrzymać skuteczność podczas kolejnych rajdów, ale na pewno nie będzie to łatwe, gdyż konkurencja w Pucharze Peugeota i Citroena jest bardzo mocna.

 

Sławomir Strychalski (zwycięstwo w klasie Gość 2WD): – Wygraliśmy klasę Gość, po tym, jak Darek Poloński miał problemy techniczne. Pokonaliśmy wiele załóg, jednak trzeba przyznać, że nasz Nissan ma dużą moc i te oesy mocno mu pasowały. My nie odpuszczaliśmy, mieliśmy dobre tempo przez cały dzień, nie zaliczyliśmy żadnych przygód, a i pogoda dopisała. Za tydzień będziemy startować w mistrzostwach Polski, gdzie poprzeczka na pewno będzie zawieszona trochę wyżej. Zobaczymy czy tam uda się pokonać przednionapędowe auta, ale na pewno nie będziemy ściągać nogi z gazu.

 

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa 1. Rajdu Baborowa – 1. Rundy RSMŚl 2018

 

 1. Damian Kostka/Mateusz Martynek (Honda Civic) 22:31,9 s
 2. Gracjan Grela/Marta Momot (Honda Civic) +7,2 s
 3. Mateusz Bojanowski/Andrzej Ksyt (Honda Civic) +17,3 s
 4. Konrad Strzeżysz/Olga Goźlińska (Honda Civic) +22,8 s
 5. Michał Kwieciński/Sebastian Dwornik (Honda Civic) +29 s
 6. Dominik Cholewa/Marcin Roik (Renault Clio) + 35,5 s
 7. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +46,7 s
 8. Radosław Osiak/Wojciech Kordeusz (Honda Civic) +48,8 s
 9. Szymon Żarłok/Krzysztof Pietruszka (Honda Civic) +49,2 s.
 10. Bartłomiej Bębenek/Grzegorz Bębenek (Citroen Saxo) +53,0 s

 

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska po Rajdzie Baborowa

 

 1. Kostka/Martynek 30 pkt.
 2. Grela/Momot 22 pkt.
 3. Bojanowski/Ksyt 17 pkt.
 4. Strzeżysz/Goźlińska 15 pkt.
 5. Kwieciński/Dwornik 10 pkt.
 6. Cholewa/Roik 9 pkt.
 7. Wrocławski/Dobrowolski 6 pkt.
 8. Osiak/Kordeusz 4 pkt.
 9. Żarłok/Pietruszka 2 pkt.
 10. Bębenek/Bębenek 1 pkt.

 

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

 

OS 1 (Baborów): Kostka/Martynek

OS 2 (Jonagold): wolny przejazd

OS 3 (Idared): Baran/Paciej

OS 4 (Jonagold): odwołany po wypadku

OS 5 (Idared): Baran/Paciej

OS 6 (Jonagold): Grela/Momot

OS7 (Idared – Power Stage): Kostka/Martynek

 

Średnia prędkość zwycięzcy rajdu: 84,1 km/h

Łączny dystans: 5 odcinków specjalnych (odwołane OS 2 i OS 4): 31,58 km

 

Zwycięzcy klas:

 

RO 1: Bojanowski/Ksyt (Honda Civic)

RO 2: Kostka/Martynek (Honda Civic)

PPC: Bębenek/Bębenek (Citroen Saxo)

 

RO Open N: Kowal/Lenkowski (Mitsubishi Lancer Evo)

RO Open 2WD: Babraj/Majewski (Citroen C2)

RO R: Gazda/Mikuliszyn (Citroen C2)

 

Gość 2WD: Strychalski/Pochroń (Nissan 350 Z)

Gość 4WD: Kuciński/Mendoń (Mitsubishi Lancer Evo)

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

 

W sezonie 2018 kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 

 • Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
 • Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
 • Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło;
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook