Prudnik24

Startuje oddział reumatologiczny, interna zawieszona

Startuje oddział reumatologiczny, interna zawieszona
07 maja
16:22 2018

Długo wyczekiwany oddział będzie się mieścił na I piętrze głuchołaskiego szpitala św. Józefa. Placówka została przeniesiona do Głuchołaz z Paczkowa ze względu na brak całodobowej opieki zdrowotnej, a co za tym idzie lekarza dyżurującego.

Lecznica planuje dwutygodniowe turnusy, w czasie których będzie mogło się leczyć dwudziestu kuracjuszy.

– Oddział działa już na pełnych obrotach. Pacjenci są poddawani kompleksowemu leczeniu i rehabilitacji – poinformował „Radio Opole” Artur Grychowski, dyrektor głuchołaskiego ZOZ-u. – Staraliśmy się o to prawie 2 lata. Pierwsze rozmowy były prowadzone już w momencie kiedy został zlikwidowany oddział dziecięcy. Chcąc wykorzystać te pomieszczenia, które były w szpitalu na parterze była taka koncepcja, żeby wtedy już przenieść oddział reumatologiczny do nas. Ta koncepcja upadła. Wtedy odżył temat Paczkowa. W końcu się nam udało i oddział ruszył. Zatrudniliśmy specjalistów reumatologii, personel pielęgniarki i fizjoterapeutów – dodawał w rozmowie z rozgłośnią.

W placówce mają leczyć lekarze, którzy przeszli z nyskiego SP ZOZ.

–  Cieszę się, że ten oddział właśnie tutaj został uruchomiony. Warunki wydają się być dużo lepsze niż w Paczkowie. Położenie jest bardzo ciekawe. Wydaje się, że pacjenci będą nie tylko leczeni reumatologicznie, ale też walorami estetycznymi i klimatycznymi. Bardzo się cieszymy, że on powstał akurat w Głuchołazach, a nie w innym miejscu. Jest tu specyficzny klimat i woda – zaznacza kierownik oddziału Grzegorz Dołgan.

Tymczasem wciąż nie ma lekarzy chętnych do pracy w oddziale wewnętrznym tutejszego ZOZ-u.  Przypomnijmy, że za kontrakt placówka proponuje 14 tysięcy zł. i mieszkanie. Mimo to wciąż nie zgłaszają się chętni lekarze. W związku z tym dyrekcja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głuchołazach na ręce wojewody złożyła wniosek o zawieszeniu działalności oddziału. Został on rozpatrzony pozytywnie. Taką samą opinię w tej sprawie wydał również opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Wniosek dostaliśmy z dużym wyprzedzeniem – informował „Radio Opole” Robert Bryk, dyrektor opolskiego NFZ-u. – Ogólne warunki mówią wyraźnie. Jeżeli występuje obiektywna przeszkoda w realizacji umów, to dyrekcja szpitala powinna wystąpić do NFZ-u o wyrażenie zgody na zawieszenie oddziału. My taką zgodę dajemy. Wiemy, jaka jest sytuacja.

Pewną formą rozwiązania tego problemu ma być niedawne uruchomienie oddziału reumatologicznego, który zaopatrzony jest w 40 łóżek. Powiat planuje cały poszukiwać lekarzy specjalistów, a jednocześnie stworzyć na oddziale reumatologicznym pododdział wewnętrzny. Wicestarosta nyski Piotr Woźniak podkreśla, że oferta poszukiwawcza jest skierowana do wszystkich lekarzy ze specjalizacją.

Głuchołaska interna przerwała pracę na początku kwietnia, kiedy to trzech lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy. Pacjenci zostali przeniesieni do szpitala w Nysie.

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook