Prudnik24

Burza w oświacie, Hajdecki odwołany, jutro sesja

Burza w oświacie, Hajdecki odwołany, jutro sesja
29 maja
11:40 2018

Dziś rano wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym otrzymał dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Sławomir Hajdecki. Ma to związek z nieprawidłowościami w wydatkach na paliwo oraz dochodów ze sprzedaży zboża przez szkolne gospodarstwo rolne. Sprawę bada obecnie prokuratura.

Jak informowało niedawno Radio Opole, dochodzenie prowadzone jest w kierunku postępowania na szkodę powiatu prudnickiego. Klaudiusz Juchniewicz, prokurator rejonowy w Prudniku informuje, że chodzi o niedobory związane ze zbożem, paliwami oraz ich gospodarką. – Są to duże kwoty. Przy czym dopiero zbadanie dokumentacji, ewentualnie ustalenie dokładnie, jakie ilości i jakiej wartości zostały przywłaszczone, czy skradzione, pozwoli na przedstawienie zarzutów.  – tłumaczył na antenie rozgłośni Juchniewicz.

– Dyrektor szkoły przedstawił nam swój punkt widzenia. Przyznał, że podjął wiedzę dotyczącą kradzieży paliwa bezpośrednio od podejrzanego. Padła sugestia ze strony zarządu powiatu o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec tej osoby. Niestety dyrektor nie wykonał tutaj żadnych działań. W związku z tym podjęliśmy decyzję o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia, które dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektora.  – tłumaczył dla Radia Opole wicestarosta Janusz Siano, odpowiedzialny za kwestie oświaty w powiecie. Sam dyrektor Hajdecki wyszedł z kolei z założenia, że nie będzie się wypowiadał w tej sprawie, dopóki nie usłyszy konkretnych zarzutów. Dziś nasza redakcja usiłowała skontaktować się z nim, ale – jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie ZSR – nie ma go w szkole.  Pomimo prób nie udało się także skontaktować z wicestarostą Sianą – nie odbierał telefonu.

Środowisko nauczycieli Zespołu Szkół Rolniczych stoi murem za dyrektorem Hajdeckim. Jak dowiedzieliśmy się w nieoficjalnych rozmowach, pracownicy szkoły uważają, że odwołanie go z funkcji w okresie naboru do szkoły to cios wymierzony w placówkę. Zwłaszcza, ze po ostatnich zagmatwanych ruchach oświatowych, znaczna część uczniów jak i rodziców może być zdezorientowana całą sytuacją. A ta jest rozwojowa. Już jutro podczas sesji rady powiatu, ma być głosowany projekt uchwały będący projektem zmiany uchwały RP z lutego 2017 r. dostosowującej sieć szkół powiatowych do nowego ustroju wprowadzonego ustawą Prawo Oświatowe. Projekt zakłada rozwiązanie placówek: – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespołu Szkół Rolniczych z jednoczesnym powołaniem w to miejsce nowego tworu o nazwie: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Nowoczesnych Technologii i Rolnictwa” z siedzibą w Prudniku przy ul. Kościuszki 76.

Przypomnijmy naszym Czytelnikom, że wcześniejsza propozycja zarządu powiatu wyglądała nieco inaczej. Przede wszystkim nie zakładała wyodrębnienia z ZSR II LO, jako osobnej placówki oraz przewidywała dalsze istnienie Zespołu Szkół Rolniczych w niezmienionej formie. Powiat rezygnował przy tym z budynku CKZiU na ul. Podgórnej (ze względów finansowych), przenosząc siedzibę szkoły na ul. Kościuszki. Szkoły branżowe natomiast funkcjonowałyby przy ul. Prężyńskiej (te założenia nie ulegają zmianie). Reformę szkolnictwa podważył Opolski Kurator Oświaty, z kolei jego decyzję zmieniło Ministerstwo Edukacji Narodowej, które – w skrócie – uznało, że kurator niewystarczająco wnikliwie przyjrzał się proponowanym zmianom. Decyzja co do tego kształtu projektu zmian oświatowych ostatecznie jeszcze nie zapadła, gdy – tymczasem – mamy do czynienia z kolejną już propozycją reformy.

Jak się dowiedzieliśmy dziś nauczyciele „Rolnika” oraganizują spotkanie z mediami w trakcie którego chcą wyrazić zaniepokojenie obecną sytuacją w placówce.

 

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook