Prudnik24

Szpital: unowocześniają się i…ćwiczą

Szpital: unowocześniają się i…ćwiczą
31 maja
13:04 2018

Głubczycka lecznica wzbogaciła się o kolejny, nowoczesny sprzęt. Dodatkowo w placówce przeprowadzono ćwiczenia na okoliczność pożaru.

Sprzęt o którym mowa to 10 zdalnych aparatów do KTG, czyli monitorowania czynności serca płodu.  Zakup ma być sfinansowany w ramach programu „Polepszenia opieki nad matką i dzieckiem”. Jak mówi dyrektor szpitala Adam Jakubowski, aparaty będą trafiały do matek w ostatnim okresie ciąży.

– Porównuje to z EKG. Dzięki KTG można wiele rzeczy powiedzieć odnośnie stanu płodu. Prawidłowy zapis KTG świadczy, że płód jest w dobrym stanie. Brak zapisu KTG, czy brak tętna jest alarmowym sygnałem i należy w bardzo szybkim tempie podjąć działania. W momencie, kiedy pacjentka leży na oddziale, a stwierdzamy brak zapisu i nie wyczuwamy tętna, to zapada natychmiastowa decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. – mówił na antenie Radia Opole szef placówki.

To nie koniec zakupów. Placówka wzbogaci się także o kardiomonitory, stoły operacyjne, aparaty EKG i łóżka pooperacyjne, co poprawi komfort i funkcjonowanie oddziału położniczego, sali cięć cesarskich oraz bloku operacyjnego. Środki na ten cel władze szpitala pozyskały z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt sprzętu to ponad 1,6 miliona złotych.

Jedną z nowości w placówce jest też w pełni cyfrowy przyłóżkowy aparat RTG marki Agfa DX-D100 przeznaczony do wykonywania wszelkiego rodzaju zdjęć rtg przy łóżku pacjenta bez konieczności jego przemieszczania, a także na salach operacyjnych, izbach przyjęć, OIOM, oddziałach ratunkowych i ortopedycznych. Kompaktowa konstrukcja aparatu w połączeniu z napędem elektrycznym kół zapewnia pełną mobilność systemu oraz szybkie i łatwe pozycjonowanie aparatu do wykonania projekcji bocznych, prostopadłych oraz skośnych. Aparat posiada zasilanie akumulatorowe do wykonania dużej ilości ekspozycji bez konieczności podłączania do gniazdka zasilania. Wraz z aparatem SP ZOZ otrzymał pakiet gwarancyjny i serwisowy na okres 3 lat; w tym czasie przeglądy i naprawy serwisowe będą nieodpłatne.

W szpitalu dbają także o bezpieczeństwo. W minionym tygodniu na oddziale chirurgii przeprowadzono ćwiczenia na wypadek pożaru.

– Były one bardzo ważne nie tylko dla personelu, ale i dla pacjentów, czy w ogóle osób, które u nas przebywają – tłumaczył dla „Radia Opole” Przemysław Jamielucha, inspektor ochrony ppoż. szpitala w Głubczycach. – Te ćwiczenia eliminują ewentualne zagrożenie życia. – dodawał.

Kpt. Mateusz Szymuś, dowódca jednostki pożarniczo-gaśniczej KPPSP w Głubczycach podkreślał w rozmowie z rozgłośnią, że szpital to szczególne wyzwanie dla strażaków.

– Powoduje to nieregularny układ pomieszczeń, dodatkowo różny na każdej kondygnacji. Przede wszystkim jednak, że jest to obiekt przeznaczony dla osób, które mają ograniczoną zdolność poruszania się.  – wyjaśniał.

Dodajmy, że to już drugie tego typu ćwiczenia organizowane przez szpital w tym roku.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook