Prudnik24

Są powody do optymizmu

Są powody do optymizmu
09 czerwca
18:47 2018

Schronisko Młodzieżowe „Dąbrówka” z filią w Wieszczynie notuje zwiększone obłożenie. O tym, jakie perspektywy na zbliżający się sezon letni rysują się przed placówkami, a także czym w ogóle są schroniska i jaką działalność prowadzą, rozmawiamy dziś z dyrektorem placówki Barbarą Starzyk.

ROZMAWIA: MACIEJ DOBRZAŃSKI

Pani dyrektor,  niedawno wspominała Pani w rozmowach z mediami, że ten rok będzie lepszy, jeśli chodzi o obłożenie niż poprzedni. Nim wgłębimy się w te dane, proszę przybliżyć naszym Czytelnikom, jak działają schroniska na terenie naszej gminy i czym się w ogóle zajmują?

Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Dąbrówka” w Prudniku z Filią w Wieszczynie  to nowoczesna placówka oświatowo -wychowawcza, która zaspokaja potrzeby uczniów w zakresie turystyki i rekreacji. Mamy stwarzać warunki do rozwoju, pomagać opiekunom w organizacji  wypoczynku, tworzyć oferty i propozycje spędzania wolnego czasu. Stawiamy na twórcze pomysły i kreatywne działanie uczestników, zapewniając im odpowiednie warunki do działania.

Jeśli zaś chodzi o szerszą definicję, generalnie zadaniem działalności szkolnych schronisk młodzieżowych jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży krajoznawstwa i turystyki poprzez zapewnienie im tanich noclegów, opieki wychowawczej, informacji krajoznawczej i turystycznej. Chodzi o to, by nasi goście czuli się tu „jak u siebie w domu”. Co ważne, nasze obiekty objęte są ochroną fizyczną, współpracujemy też z policją w zakresie profilaktyki zagrożeń, mamy jasne i czytelne zasady pobytu w schronisku, dbamy o dobry kontakt z opiekunami. Staramy się być otwarci. Grunt to rozmowa. (uśmiech).

Schroniska w naszej gminie istnieją już sześć lat. Przypomnę, że plany ich otwarcia spotkały się z krytyką. Argumentowano między innymi, że turystów jest u nas mniej, niż choćby w Głuchołazach. Wróćmy więc do początku naszej rozmowy. Jak wygląda obłożenie w kierowanych przez Panią obiektach?

Z roku na rok mamy coraz więcej gości, coraz więcej pracy i co najważniejsze – coraz większe obłożenie. W roku 2017 procentowe obłożenie schroniska w Prudniku wyniosło około 40%. Uważam że to bardzo dobry wynik, również w skali ogólnokrajowej w tej kategorii obiektów. Gościliśmy również osoby z zagranicy m.in. z Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Szwecji, Austrii, Turcji i nawet z odległej Japonii czy Chin.

No właśnie, kto, poza turystami, korzysta z Waszych usług?

Prym wiodą zorganizowane grupy szkolne, kluby sportowe, harcerze, nauczyciele, opiekunowie, studenci, grupy dorosłe, rodziny oraz osoby indywidualne przestrzegające regulaminu schroniska. W okresie wypoczynku letniego i zimowego przyjmujemy przede wszystkim grupy, biorące udział w obozach sportowych, koloniach letnich, obozach zimowych, warsztatach tematycznych miedzy innym;. malarskich, wokalnych, recytatorskich tanecznych i innych. Natomiast bezsprzecznie największy ruch notujemy w okresie od maja do września.

Niektórzy sądzą, że prowadzenie schroniska to nic trudnego – ot, wystarczy przyjąć gości i sprawa załatwiona. Tymczasem, z tego, co wiem, prowadzą Państwo działalność wykraczającą poza sztywny obowiązek odpowiedniego przyjęcia turystów, czy grup zorganizowanych.

To prawda. Prowadzimy przy schronisku w Prudniku świetlicę opiekuńczo- wychowawczą dla dzieci i młodzieży, gdzie pod okiem nauczyciela – wychowawcy prowadzone są zajęcia. W schronisku odbywają się praktyki dla dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Prudniku  na stanowisku pomoc hotelarza oraz przysposobienie do pracy, gdzie młodzież nabywa praktykę zawodową. W kwietniu 2019 roku Gmina Prudnik wraz z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa  Schronisk Młodzieżowych w Warszawie  będzie współorganizatorem konkursu współzawodnictwa Konkursu Szkolnych Schronisk Młodzieżowych, będzie to 58 konkurs i nigdy nie był organizowany na ziemi opolskiej. To wydarzenie będzie dużą promocją dla miasta. Poza tym współpracujemy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną. Prowadzimy Certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej w Schronisku  w Prudniku i w  Wieszczynie. Poprzez te działania  promujemy miasto i powiat prudnicki.

A co z promocją samego schroniska?

Prowadzimy aktywną wielopłaszczyznową reklamę na portalach internetowych i społecznościowych, bo wiadomo, że dziś to potężny kanał reklamowy. Bierzemy czynny udział w wystawach na międzynarodowych targach turystycznych w Poznaniu, Wrocławiu, targach edukacyjnych w Łodzi, targach wolnego czasu w Gdańsku. Ważną formą promocji jest wysoka jakość świadczonych usług, dzięki której turyści do nas wracają i polecają nas swoim znajomym. Dzięki zaangażowaniu pracowników schroniska zapewniamy doskonałą atmosferę oraz najlepsze warunki pobytu, pomagamy w organizacji ciekawych programów turystycznych, podchodząc do każdej grupy indywidualnie. Nasze oferty trafiły do takich województw, jak: opolskie, wielkopolskie, łódzkie, zachodniopomorskie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie. Szereg ofert skierowanych było do Związków Harcerstwa Polskiego i Związków Harcerstwa Rzeczpospolitej. Kolejną grupą docelową, z jaką współpracujemy jest młodzież zrzeszona w różnego rodzaju klubach sportowych, głównie piłki nożnej, koszykówki i łucznictwa. Nasze oferty docierały także do wielu innych grup docelowych. m.in. biur podróży, urzędów miast (departamenty i wydziały oświaty) duszpasterstw akademickich, chórów młodzieżowych i studenckich. Schroniska również są miejscem organizacji spotkań społeczności prudnickiej.

Jak wygląda współpraca ze szkołami lokalnymi? Czy uczestniczą w życiu schroniska?

Organizujemy różnego rodzaju konkursy dla dzieci i młodzieży; np. na nazwę schroniska, na opracowanie loga schroniska, opracowanie projektu widokówki  o tematyce Prudnika, czy projektu odznaki dla małego turysty, w którym dzieci biorą czynny udział. Zachęcamy do przyjazdu na wycieczki integracyjne do schronisk z noclegiem, gdzie proponujemy ognisko, spacer po Parku Krajobrazowym Gór Opawskich z wejściem na Kopę Biskupią, czy zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje.  Czy mają Państwo już jakieś potwierdzone rezerwacje?

Oczywiście. W okresie wakacyjnym zaplanowanych mamy sześć obozów sportowych, plener malarski,  obóz wędrowny oraz dwie kolonie. Już od pierwszego dnia wakacji przyjeżdżają do schroniska pierwsi goście;  rodziny z dziećmi z Brzeska, dzieci na  obozy sportowe z województwa dolnośląskiego (z Oławy, Wrocławia i Kostomłotów). Na kolonie przyjadą do nas dzieci z Ukrainy oraz z Tomaszowa Mazowieckiego, gośćmi naszymi będą też dzieci z Niemiec, które przyjadą na plener malarski. Schronisko również przyjmuje gości przy okazji imprez miejskich, takich, jak np. Dni Prudnika czy Festiwal Jazzowy itp. Można się pokusić o stwierdzenie, że ten sezon letni powinien być lepszy od zeszłorocznego. 

Wspominała Pani o punkcie informacji turystycznej. Czy posiadają Państwo w sprzedaży również  jakieś pamiątki z Prudnika?

Owszem. W sprzedaży mamy kubki z logo, przypinki i magnesy. Dostępne są również w schronisku bezpłatne widokówki, mapki, ulotki i foldery Prudnika. Zapraszamy do odwiedzin! (śmiech) 

Dziękuję za rozmowę i życzę owocnego sezonu.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook