Prudnik24

Debatowano o niepełnosprawnych. Ci chcą pracować

Debatowano o niepełnosprawnych. Ci chcą pracować
14 lipca
17:17 2018

W biurze poselskim poseł Katarzyny Czochary zorganizowano spotkanie, w trakcie którego omawiano sytuację osób niepełnosprawnych. W powiecie prudnickim wciąż oczekują oni na warsztaty terapii zajęciowej.

Czytelnikom wyjaśnijmy, że warsztaty terapii zajęciowej przygotowują osoby niepełnosprawne do podjęcia pracy zawodowej. W naszym powiecie orzeczenie o niepełnosprawności ma 4,5 tysiąca mieszkańców, ale tylko jeden procent z nich ma wpis pozwalający im na udział w takich warsztatach.

Firma Invirmicare Non Profit chce uruchomić w Prudniku chronione miejsca pracy dla 50 osób. W tym celu dostała od powiatu dawne warsztaty szkolne na ulicy Młyńskiej. Finansowanie z NFZ-u otrzymują zarówno Zakład Aktywności Zawodowej, jak i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki temu niepełnosprawni mogliby razem pracować przy prostych czynnościach i jednocześnie być rehabilitowani.

– Na początek chcielibyśmy aktywizować około 40 osób, a mamy zaledwie dwie z odpowiednimi orzeczeniami lekarskimi – mówił podczas spotkania  Aleksander Bugla ze spółki Infirmicare, o czym informuje „Radio Opole”.  – Pojawia się pytanie, co my możemy zrobić, żeby w orzeczeniu pojawił się wymagany wpis, ale nie kosztem osób niepełnosprawnych. Żeby te osoby miały gwarancję, że gdy ponownie staną na komisję lekarską to nie zostaną „uzdrowione”. Od nich się wymaga zaświadczeń lekarskich, aby udowodniły, że mogą pracować. Czy to nie jest systemowo najbardziej dyskryminowana grupa społeczna?

Wnioski ze spotkania mają być przedstawione liderce opolskiego PiS Katarzynie Czocharze. Jak informuje opolska rozgłośnia, według rządowych danych w Polsce spośród około pięciu milionów osób z niepełnosprawnością pracuje mniej niż co czwarta. W kraju jest jeszcze 20 powiatów, które nie mają warsztatów terapii zajęciowej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook