Prudnik24

Biała: oczyszczalnia niebawem zacznie działać

Biała: oczyszczalnia niebawem zacznie działać
28 lipca
14:49 2018

W zaawansowanym stanie jest budowa nowej oczyszczalni ścieków w Białej. Ma ona zastąpić funckcjonującą dotychczas, przestarzałą oczyszczalnię.

Jednym z powodów, dla których gmina Biała podjęła się tej inwestycji, była potrzeba dostosowania do zwiększonej podaży ścieków w gminie. Inwestycja ma być zrealizowana do końca sierpnia. Do tej pory udało się wykonać m.in. roboty ziemne, które wymagały wiele pracy przez wzgląd na podmokłość tego terenu.

– Musieliśmy wykonać tam palowanie siedmiometrowymi, żelbetonowymi prętami. Na nich osadzono zbiorniki, w których prowadzone będzie biologiczne oczyszczanie ścieków. – informował „Radio Opole” burmistrz Białej Edward Plicko.

Koszt inwestycji to ponad pięć milionów złotych, z czego 85 procent kwoty poochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Od początku swojej kadencji burmistrz Białej Edward Plicko naciskał na rozpoczęcie inwestycji. Oponenci polityczni włodarza gminy zarzucają mu m.in., że zbytnio skupia się na kwestiach związanych z miastem Biała, kosztem innych miejscowości gminnych. Ta niewątpliwie ważna inwestycja nie rozwiąże problemu ścieków w gminie. Koszty budowy zbiorczej kanalizacji dla wszystkich 30 sołectw byłyby bowiem ogromne.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook