Prudnik24

Kocyki dla prudnickich noworodków

Kocyki dla prudnickich noworodków
25 sierpnia
13:41 2018

W najbliższych miesiącach każde nowo narodzone w regionie dziecko otrzyma w prezencie kocyk, a jego rodzice dostaną poradnik „Oczami mamy i taty”, oraz list informujący o bezpłatnych badaniach profilaktycznych i poradach. To prezenty od Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Kocyki i wydawnictwa pod koniec lipca osobiście przekazał dyrekcji Prudnickiego Centrum Medycznego i personelowi oddziału położniczego goszczący w Prudniku marszałek województwa, Andrzej Buła. Zostały ufundowane przez samorząd wojewódzki w ramach zainaugurowanej niedawno akcji „Kocyk dla maluszka”. Otrzymają je wszystkie szpitalne oddziały położnicze na Opolszczyźnie.

Kocyki i publikacje (praktyczny poradnik dla rodziców „Oczami mamy i taty” oraz kolorowanka) to prezent dla rodziców wszystkich noworodków, jakie w najbliższych miesiącach przyjdą na świat w naszym regionie. Dołączono do nich także list, zawierający informacje o bogatej ofercie bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad psychologów, terapeutów, lekarzy i położnych. Jeszcze przed narodzeniem dziecka przyszłe mamy mogą też skorzystać z badań prenatalnych, czy uczestniczyć w bezpłatnych szkołach rodzenia.

Jak mówił podczas spotkania w PCM marszałek Andrzej Buła, idea akcji „Kocyk dla maluszka” zrodziła się w trakcie realizacji programu „Opolskie dla Rodziny” i kampanii „Opolska Mama Ma Moc”, której  inicjatorkami są Karina Bedrunka i Agnieszka Okupniak z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

„Opolskie dla Rodziny” to kompleksowy program opieki nad matką i dzieckiem, który powstał w odpowiedzi na zdiagnozowany przed kilku laty na Opolszczyźnie problem depopulacji (wyludniania się regionu) i towarzyszący mu niekorzystny trend starzenia się społeczeństwa. Województwo opolskie jako jedyne w kraju może obecnie pochwalić się tego typu rozwiązaniami. Na realizację programu zarząd województwa zamierza przeznaczyć kwotę 70 mln zł. Informacje na temat programu  dostępne są na stronie internetowej dlarodziny.opolskie.pl i profilach w serwisie Facebook: „OpolskieDlaRodziny” i „Opolskamamamamoc”.

Marszałek Andrzej Buła goszcząc w Prudniku zachęcał do skorzystania z programu opieki nad matką i dzieckiem. Jednocześnie podkreślał dobrą współpracę z zarządem prudnickiego szpitala powiatowego.

– Nasze pomysły trudno byłoby zrealizować bez wsparcia i zaangażowania zarządzających i kadry medycznej PCM. Tacy partnerzy są nam potrzebni, aby wspólnie można było pochwalić się rozmiarem pomocy udzielonej mieszkańcom województwa. Pieniądze są jednak tylko narzędziem do tego, by coś wspólnie zrealizować. Mamy przekierować je do osób, które potrzebują wsparcia – mówił podczas spotkania w Prudniku.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 217

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook