Prudnik24

Do Głubczyc powróci krajobraz drzew owocowych

Do Głubczyc powróci krajobraz drzew owocowych
31 sierpnia
14:35 2018

W powiecie głubczyckim grupa zapaleńcow zamierza sadzić drzewa owocowe, które były znane w tym regionie od wieków.

Inicjatorami pomysłu jest Stowarzyszenie „Inicjatywa” z Grobnik, która realizuje projekt „Chcę rosnąć razem z moim drzewem”. Akcja rozpoczęła się rok temu, kiedy to organizacja wraz z młodzieżą zainstalowała podkładki pod drzewa. Teraz można już je sadzić – w planie jest zasadzenie aż 4 tysięcy drzew.

– Musimy te drzewa wyhodować od samego początku. Aktualnie szczepimy te drzewa. Przy okazji robimy warsztaty. Każdy, kto chciał, mógł przyjść, dotknąć, zaszczepić sam, nauczyć się, jak to się robi. Myślę, że w przyszłym roku jesienią, będzie można już te drzewka, które się przyjęły, przesadzać na drogi polne. – wyjaśniał dla „Radia Opole” Paweł Buczek z „Inicjatywy”.

Do akcji przyłączyli się także pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Według Ewelina Gudarowskiej –  adiunkta katedry ogrodnictwa wrocławskiej uczelni, nasadzenia drzew owocowych przy drogach polnych są coraz popularniejsze w całym kraju ze wskazaniem na Opolszczyznę.

– Wprowadzenie drzew alejowych, aleje śródpolne, to jest fajny pomysł. Już dawno odkryty. Szkoda, że zostało to zniszczone, świetnie, że teraz jest odtwarzane. Zwłaszcza, że są to odmiany stare, czyli jest to ratowanie tego, co jeszcze żyje, ale to są ostatnie chwile. To też wpływ na bioróżnorodność i poprawa środowiska – tłumaczyła Gudarowska.

Plan jest taki, by posadzić gatunki wysoko rosnące, takie jak: grusza, śliwa, czereśnia czy jabłoń.

Jak przypomina rozgłośnia, pierwsze aleje drzew owocowych powstały na Opolszczyźnie w czasach Fryderyka Wielkiego. Chodziło o ożywienie krajobrazu oraz zdrowe odżywianie się przez  mieszkańców. Fot. Radio Opole

Maciej Dobrzański

 

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook