Prudnik24

Tajemnicze schowki w sejfie

Tajemnicze schowki w sejfie
09 listopada
19:34 2018

Niesamowite odkrycie w prudnickim nadleśnictwie. W ramach modernizacji budynku placówki, postanowiono odrestaurować sejf z lat 30 XX wieku, który został wyprodukowany we Wrocławiu. W jego wnętrzu odkryto nieotwieraną dotychczas przegrodę z tajemniczymi dokumentami.

– Okazało się, że do tych kilku schowków nikt w naszym nadleśnictwie nie posada kluczy – uśmiecha się Nadleśniczy Marek Cholewa. –  Zaprosiliśmy „fachowca” od sejfów i dzięki jego zdolnościom naszym oczom ukazały się prawdziwe skarby.

Co takiego znaleźli pracownicy nadleśnictwa? To między innymi pliki niemieckich dokumentów z lat 30. i 40. XX w., wśród nich są książki i liczna korespondencja.

– Postanowiliśmy sejf oddać do renowacji do prudnickiego muzeum. Potem powróci na swoje miejsce. Będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak sto lat temu, kiedy to wyprodukowała go wrocławska firma Antona Gertha. – zapowiada szef prudnickiego nadleśnictwa.

Dodajmy, że do siedziby placówki sejf został sprowadzony z powiatu nyskiego w latach 50. XX w., po tym, jak zreorganizowano struktury terytorialne Lasów Państwowych. Nadleśnictwu służył do przechowywana dokumentów niejawnych.

Marek Cholewa nadmienia, że być może zostanie stworzona wystawa tematyczna dotycząca znalezionych w sejfie materiałów.

 

 

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook