Prudnik24

Lubrza: biogazownia czeka na aukcję

Lubrza: biogazownia czeka na aukcję
13 listopada
20:32 2018

Już 20 listopada przeprowadzona zostanie rządowa aukcja dla producentów energii powyżej jednego megawata. Czeka na nią biogazownia w Lubrzy, której budowa rozpoczęła się w kwietniu.

W obiekcie położonym na starej strzelnicy w Prężynce trwają obecnie prace mające na celu zniwelowanie terenu. Ryszard Bilski, prezes spółki OZE Prężynka mówi, że jeżeli wynik postępowania będzie pozytywny, to zakład uruchomi produkcję prądu. Z kolei jeśli spółce nie powiedzie się na aukcji, to będzie liczyła na możliwość przyłączenie do sieci gazowniczej.

– Moglibyśmy wtedy zająć się sprzedażą biometanu, co równie jest w zakresie naszych kalkulacji ekonomicznych. Ważne jednak, by dopiąć z Polską Spółką Gazownictwa warunki przyłączenia. Mamy już deklarację, że oni nam te warunki przyłączenia udzielą. Czekamy na ten dokument. – tłumaczy Ryszard Bilski.

Biogazownia ma być gotowa jesienią 2019 roku. Będzie produkowała biogaz ze słomy w planowanej ilości 14 tysięcy ton rocznie. Moc biogazowni wynosić ma dwa megawaty. Koszt tej inwestycji to 30 mln zł. Pracę znajdzie 10 osób.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook