Prudnik24

W radach już wszystko jasne, exposée nowych burmistrzów

W radach już wszystko jasne, exposée nowych burmistrzów
22 listopada
19:41 2018

Znamy już nazwiska najważniejszych osób w nowych radach miejskich. Wiele też wskazuje na to, że we wszystkich tych gremiach, radni będąc chcieli współpracować z szefami gmin.  Grzegorz Zawiślak i Piotr Bujak, jako nowi burmistrzowie, wygłosili też pierwsze oficjalne przemowy. 

Prudnik

Na przewodniczącą Rady Miejskiej wybrana została Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości. Jej zastępcą został z kolei Edward Mazur reprezentujący Naszą Ziemię. Choć formalnej koalicji nie ogłoszono, wydaje się, że te ruchy sygnalizować mogą współpracę obu grupowań z nowym burmistrzem Grzegorzem Zawiślakiem i radnymi z komitetu wyborczego „Prudniczanie”, z którego startował w wyborach. Dodajmy, że sternik gminy Prudnik w swoim exposée podkreślał, że nie będzie patrzył na szyldy partyjne, deklarując tym samy współpracę ze wszystkimi radnymi i do takowej ich zachęcając.

Głogówek 

Na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Głogówku wybrano Jerzego Kunerta z Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina Głogówek – Wspólna Sprawa. Nie miał on kontrkandydatów, otrzymał 7 głosów (obecnych było 13 radnych). Wiceprzewodniczącymi zostały: Bogusława Poremba (Niezależni Razem) i Róża Zgorzelska (Mniejszość Niemiecka), które również nie miały kontrkandydatów.
Skarbnikiem Gminy Głogówek został Rafał Duszewski – mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, ekonomista, pracował m.in. na stanowisku dyrektorskim w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. Jego kandydaturę zaproponował Burmistrz Piotr Bujak, a radni wybrali go jednogłośnie. Przypomnijmy, że po przegranych przez Andrzeja Kałamarza wyborach rezygnację z funkcji złożyła poprzednia skarbnik. Burmistrz Bujak podkreślał w przemówieniu, że chce współpracować z każdym, komu na sercu leży dobry gminy. Burmistrz – przynajmniej w teorii – nie ma większości – w Głogówku najwięcej radnych mają przedstawiciele związanego z byłym burmistrzem Kałamarzem komitetu Niezależni Razem.  Dodajmy, że na sesję przybyło aż 100 mieszkańców gminy.

Lubrza

Czesława Antoszyczyn (PiS) została nową przewodniczącą Rady Gminy Lubrza. O jeden głos (8:7) okazał się lepsza od dotychczasowej przewodniczącej Elżbiety Szwadowskiej (PSL). PiS góra był również w głosowaniu na wiceprzewodniczącego -Joanna Wloka (PiS) wygrała z  Anną Kiebzak (PSL) takim samym stosunkiem głosów. W Lubrzy większość w radzie – po raz pierwszy – ma PiS, ale nowy-stary wójt Mariusz Kozaczek liczy na poparcie radnych tej partii w kluczowych dla gminy sprawach.

Biała

W Białej ogromna dominacja samorządowców związanych z burmistrzem. Przewodniczącym Rady Miejskiej została nowa radna startująca z KWW Edwarda Plicko – Sabina Gorek, wiceprzewodniczącym Jacek Czerwiński z tego samego komitetu wyborczego.  Burmistrz ma w radzie zdecydowaną większość.

 

Składy rad w gminach i powiecie prudnickim

Gmina Prudnik

PiS: Jacek Urbański, Ludmiła Lisowska, Teresa Barańska, Arkadiusz Zaczyński, Alicja Isalska, Zygmunt Bochenek, Marcin Krasoń, Stanisław Mięczakowski, Andrzej Gajewski

PO: Zofia Zeprzałka-Krzemień, Tomasz Wisła, Ryszard Czeczel, Edward Mróz, Zygmunt Trojniak, Zbigniew Kosiński

Prudniczanie: Paweł Licznar, Jarosław Szóstka, Urszula Rzepiela, Rafał Bolibrzuch

Nasza Ziemia: Josel Czerniak, Edward Mazur

Większość: 11

 

Gmina Lubrza

PiS: Michał Janicki, Dariusz Poremba, Joanna Wloka, Andrzej Gąsior, Czesława Antoszczyszyn, Sebastian Talaga, Krzysztof Orzech, Waldemar Tutak

PSL: Anna Kiebzak, Marek Łój, Marian Gul, Andrzej Karmelita, Stanisław Aleksandrowicz, Elżbieta Szwadowska, Michał Iżyk

Większość: 8

 

Gmina Biała

KWW Edwarda Plicki: Roman Barysz, Jacek Czerwiński, Marek Klinke, Irena Wotka, Małgorzata Fluder, Mariusz Kwoczek, Andrzej Osiewacz, Mariusz Kosiński, Sabina Gorek, Alfred Krupa, Adrian Harnys

Mniejszość Niemiecka: Józef Roden, Gabriela Neugebauer

Nasza Ziemia: Damian Tarnowski, Maria Moszczeńska

Większośc: 8

 

Gmina Głogówek

KWW Niezależni Razem: Andrzej Wawer, Piotr Samson, Tadeusz Wrona, Bogusława Poremba, Jan Hojdem, Mariusz Wdowikowski, Józef Kowaś

KWW Gmina Głogówek – Wspólna Sprawa: Jerzy Kunert, Marcin Kus, Joachim Sobek, Fabian Patron

Mniejszość Niemiecka: Tomasz Nosol, Róża Zgorzelska

Porozumienie dla Gminy Głogówek: Grzegorz Thiel, Piotr Bujak*

*Piotr Bujak został burmistrzem – jego miejsce w radzie zajmie osoba wybrana w ponownym głosowaniu

Większość: 8

 

Powiat

PiS: Józef Meleszko, Ryszard Kwiatkowski, Bożena Wróblewska, Tomasz Woźniak, Dariusz Kolbek, Magdalena Sobczak

Mniejszość Niemiecka: Sebastian Gerstenberg, Józef Janeczko, Janusz Siano, Joachim Kosz, Judyta Walocha

PO: Radosław Roszkowski, Joanna Korzeniowska, Dragomir Rudy

Kukiz’15: Alicja Zawiślak

Nasza Ziemia: Mirosław Czupkiewicz

(większość: 9)

 

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook