Prudnik24

Muzeum przybliża postacie bohaterów

Muzeum przybliża postacie bohaterów
25 listopada
17:25 2018

Biogramy zasłużonych dla polskości i jednocześnie związanych z ziemią prudnicką osób przedstawia na Facebooku Muzeum Ziemi Prudnickiej. To działanie ukierunkowane na osoby młode.

Jak mówi nam Wojciech Dominiak, dyrektor muzeum, w ten sposób można przywracać pamięć o ludziach zasłużonych, bardzo często zapomnianych.

–  Nie było ich wielu, to zaledwie kilka osób, ale wartych przedstawienia, zwłaszcza ludziom młodym. – wyjaśnia Wojciech Dominiak. Podkreśla, że ziemia prudnicka do 1945 roku nie należała do państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić osoby, które swoją postawą wyraźnie deklarowały polskość i wsparcie dla tworzącego się państwa polskiego.

– Mowa o działaczach lokalnych, nauczycielach i innych lokalnych patriotach. Przedstawiamy ich biogramy i zdjęcia. – dodaje szef placówki.

Jako pierwsza przedstawiona została sylwetka legendarnej Walerii Nabzdyk, słynnej między innymi z udziału w III Powstaniu Śląskim, gdzie pełniła służbę sanitarną. Jej osoby dotyczyło też spotkanie 13 listopada w Arsenalu muzeum, gdzie wystąpiła jej córka – Alicja Nabzdyk-Kaczmarek. Poniżej sylwetki wszystkich przedstawionych do tej pory.

 

 

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook