Prudnik24

Spoglądali w przyszłość świata OXO

Spoglądali w przyszłość świata OXO
28 grudnia
16:32 2018

Grupa Azoty ZAK S.A. już po raz trzeci zaprosiła partnerów biznesowych do udziału w The OXO Conference. Wydarzenie odbyło się 21 listopada w Warszawie i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Oficjalnym partnerem konferencji, w tym roku poświęconej tematyce przyszłości świata OXO, została firma konsultingowa IHS Markit.

Idea The OXO Conference wyłoniła się z tradycji corocznych spotkań z partnerami, realizowanych przez kędzierzyński Segment OXO. Pierwsza edycja The OXO Conference miała charakter czysto naukowy, by z czasem przeobrazić się w platformę wymiany praktycznych informacji dla branży, przynoszących wymierne korzyści i pozwalających na rozwijanie kontaktów i wiedzy rynkowej. Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się nie tylko przedstawiciele przedsiębiorstw wykorzystujących alkohole OXO i plastyfikatory w swojej produkcji, ale również specjaliści z zakresu logistyki czy legislacji europejskiej. Pozwoliło to zbudować kompleksowy program, dzięki któremu zaprezentowano pełen obraz łańcucha wartości OXO.

– The OXO Conference to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Wysłuchaliśmy wielu interesujących prezentacji z ust ciekawych mówców, pojawiło się mnóstwo nowej wiedzy związanej z produkcją Segmentu OXO. Organizacja konferencji bez wątpienia przekłada się na konsekwentny rozwój naszej firmy – ocenia Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.

Przedstawiciele IHS Markit – Helen Weeks, Barbara Sesto i Michael Beal w swoich prezentacjach skupili się kolejno na analizie rynku surowców do produkcji alkoholi OXO, przedstawieniu dynamiki branży plastyfikatorów i prognoz do roku 2022 oraz procesach technologicznych zachodzących w procesie produkcji alkoholi OXO. W imieniu gospodarza konferencji głos zabrała Joanna Pokora, której wystąpienie dotyczyło zagadnień legislacji wynikającej z prowadzenia działalności w ramach Unii Europejskiej oraz jej następstw rynkowych. Z kolei Maciej Starzyk (PwC Polska) zaprezentował zgromadzonym najnowsze trendy w zakresie transportu i logistyki. Podczas konferencji nie zabrakło tematyki zrównoważonego rozwoju, którą poruszał w prelekcji Arjen Sevenster, reprezentujący European Council of Vinyl Manufacturers. Z zaproszenia Grupy Azoty ZAK S.A. skorzystali również przedstawiciele polskich przedsiębiorstw korzystających z produktów OXO. Obraz poszczególnych obszarów branży na przykładzie specjalistycznych działalności przedstawili: dr Artur Pałasz z ośrodka badawczo-rozwojowego Spektrochem, Przemysław Malicki z Fabryki Kabli ELPAR Sp. z o.o. oraz Bartosz Romanowicz (Tarkett Polska Sp. z o.o.).

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, plastyfikatory, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego. Grupa Azoty integruje polską chemię. Połączenie potencjałów zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla pozwoliło nie tylko na pozostawienie kluczowych spółek przemysłu chemicznego w polskich rękach, ale także na liczne synergie kosztowe. Do 2017 roku konsolidacja w obszarze zakupów strategicznych, produkcji, remontów, logistyki i IT przyniosła oszczędności szacowane na co najmniej 710 mln zł. Współpraca w ramach Grupy Azoty daje wielowymiarowe korzyści polskiej gospodarce, całej Grupie jak i poszczególnym zakładom i ich pracownikom.

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook