Prudnik24

Strefa płatnego parkowania: są gruntowne zmiany

Strefa płatnego parkowania: są gruntowne zmiany
28 grudnia
00:12 2018

Decyzją większości radnych prudnickiej Rady Miejskiej w czwartek 27 grudnia rajcy uchwalili nowe zasady działania strefy, które wejdą w życie 19 lutego, a więc w chwili, gdy skończy się umowa z firmą dotychczas obsługującą strefę. Co się zmieni? 

– Strefę przejmuje w całości gmina Prudnik
– Pierwsze 7 minut parkowania – bezpłatne
– Czas działania strefy skrócony o godzinę (do godz. 17)
– Wszelkie płatności będzie można dokonywać kartą oraz przy użyciu smartfona

– Strefa ma być bardziej dogodna dla naszych mieszkańców. Wychodzimy wobec oczekiwań naszej społeczności, jednocześnie spełniając w ten sposób kolejny punkt programu, z jakim szliśmy do wyborów – podsumował burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Przypomnijmy, że do tej pory wpływy ze strefy dzieliły się po połowie – na rzecz gminy Prudnik oraz firmy obsługującej strefę.  W kampanii wyborczej obecny burmistrz, a także Stowarzyszenie Prudniczanie, z którego poparciem startował on w wyborach, wskazywali, że wpływy ze strefy w całości powinny zasilać konto gminy Prudnik. Środki te –  dzięki przejęciu strefy przez magistrat – oceniane były na około milion zł. w ciągu czterech lat.  Jedną z zapowiedzi z kampanii było sygnalizowane 15 minut darmowego postoju, więc przegłosowane ostatecznie  7 minut wywołało dyskusje w sieci.

– Siedem minut to na ten moment kompromis między finansami, a oczekiwaniem mieszkańców. Gdy te rozwiązanie będzie niewłaściwe to wtedy zwiększy się czas darmowy. – zabrał głos na Facebooku radny Paweł Licznar. Pewne kwestie wyjaśniał też wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

– Wszystkie parkometry będą miały możliwość płatności kartą. Oprócz tego będzie można płacić przez aplikację na telefonie. Biletu nie będzie trzeba wsadzać za szybę samochodu, więc czasu powinno być sam raz na załatwienie drobnej sprawy. – ocenił samorządowiec.

Odnotujmy, że radni PiS optowali za 10 minutowym – bezpłatnym okresem parkowania. Przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Isalska przekazała naszej redakcji, że o wydłużenie czasu bezpłatnego parkowania do 10 minut wnioskowała Komisja Oświaty.

– Za wnioskiem zagłosowało 8 radnych, przeciw było 10. – poinformowała nas szefowa Rady. – Za podjęciem uchwały (7 minut) zagłosowało 10 radnych, przeciw było 8.- wyliczyła Alicja Isalska.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook