Prudnik24

Rozpoczęła się oczekiwana inwestycja drogowa

Rozpoczęła się oczekiwana inwestycja drogowa
05 stycznia
16:17 2019

Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej 414 pomiędzy Białą a Prudnikiem. W jej ramach powstanie droga omijająca Aleję Lipową, która jest pomnikiem przyrody i pomimo grożącego zawaleniem stanu niektórych drzew, RDOŚ nie zgodził się na jej wycięcie.

– To ważny temat, który ciągnie się od wielu lat, teraz zmierza szczęśliwie ku finiszowi. Chodzi o przebudowę kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej 414, tym razem na odcinku Biała – Prudnik. Droga ta jest połączeniem Opola z Prudnikiem i dalej miejscowościami Gór Opawskich, dla mieszkańców Prudnika jest też dojazdem do autostrady A4. – uważa Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, który rozmawiał na ten temat z „Nową Trybuną Opolską”.

Jeśli chodzi o „obwodnicę” Alei Lipowej, to wzdłuż niej powstanie droga omijająca ten fragment drogi, ale w takiej odległości od drzew, że nawet przy zawaleniu się którego z nich, samochodom nie będzie groziło niebezpieczeństwo. Droga połączy się ze starą trasą na wysokości Dobroszewic. Sama aleja zamieni się natomiast w ścieżkę rowerową. Z kolei pozostałe prace będą polegały na zerwaniu asfaltu i położenia nowego, od ronda Szozdy aż do obwodnicy Białej.

– Zbudujemy też ścieżkę rowerową, którą z Prudnika będzie można dotrzeć bezpiecznie aż do zamku w Mosznej. Wpinać się ona będzie bowiem w istniejącą już drogę dla rowerzystów przy wyremontowanej niedawno drodze 409. – opisuje Bartłomiej Horaczuk, dyrektor ZDW Opole.

Zakończenie prac zaplanowane jest na 2020 rok. Koszt inwestycji to 31,3 mln zł., z czego 27 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook