Prudnik24

Historyczny wynik

Historyczny wynik
06 stycznia
13:34 2019

Jak informuje „Radio Opole”, po raz pierwszy w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Głubczycach w listopadzie zmalało bezrobocie. W miesiącu tym w pośredniaku zarejestrowały się mianowicie trzy osoby mniej niż w październiku.

Poziom bezrobocia wynosi obecnie 9,1%, niemniej satysfakcji z tendencji zniżkowej nie kryje wiceszef głubczyckiego pośredniaka.

– Wpływ na to ma na pewno pobliski zakład, który zatrudnia około 5 tysięcy osób. Chodzi o firmę z gminy Pietrowice Wielkie, która ma realny wpływ na nasz rynek pracy. Firma prowadzi swoją rekrutację również na terenie powiatu głubczyckiego. – wyjaśniał na antenie rozgłośni Jacek Karpina, wicedyrektor głubczyckiego urzędu pracy.

Wedle jego słów, rynek pracy staje się rynkiem pracownika.

– Wszystko wskazuje na to, że obecny rok zakończymy z wynikiem jednocyfrowym. Docierają do nas informacje, że Niemcy, Słowacy, Czesi chcą otworzyć się na rynek cudzoziemców. Chodzi głownie o obywateli Ukrainy. Jeżeli tamte rynki się otworzą, a coraz więcej na to wskazuje, to ten rynek pracownika u nas jeszcze bardziej się umocni. – dodaje.

Rok 2017 powiat głubczycki kończył z bezrobociem na poziomie 11 proc. Obecnie w PUP-ie zarejestrowanych jest 1412 osób, z czego 850 stanowią kobiety. To jedyny – obok opolskiego – powiat, w województwie, w którym spada bezrobocie. Pozostałe powiaty odnotowują jego wzrost.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook