Prudnik24

Lubrza zabiega o więzienie

Lubrza zabiega o więzienie
11 stycznia
18:48 2019

Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek nie ustaje w staraniach o to, by na terenie kierowanej przez niego gminy postało więzienie. Wójt wskazuje,że mógłby to być pierwszy taki zakład karny w Polsce, który korzystałby z zielonej energii wytwarzanej przez tamtejszą biogazownię.

Mariusz Kozaczek w minionym tygodniu był gościem programu „Loża Radiowa” emitowanego na antenie „Radia Opole”. Przypomnijmy, że temat powstania więzienia na Opolszczyźnie jest od pewnego czasu jednym z najgorętszych w kontekście ziemi prudnickiej. Jest tak od chwili, kiedy wstępne zainteresowanie budową takowego wyraził starosta i burmistrz Prudnika, a wcześniej na budowę zakładu nie zgodziła się Rada Miejska Namysłowa (zwolennikiem inwestycji był wicemienister sprawiedliwości Patryk Jaki). Teraz do gry weszła Lubrza, a Mariusz Kozaczek deklaruje, że „szalonym pomysłem byłoby nie spróbować”. Jak podkreśla szef gminy Lubrza, pisma z wyliczeniami dotyczącymi możliwości gminy w zakresie tej inwestycji, przed świętami zostały wysłane do resortu sprawiedliwości. Więzienie byłoby zlokalizowane w pobliżu biogazowni.

– W ofercie – to jest najważniejsza rzecz – byłby zakład pracy, czyli więzienie, które jest w całości zaopatrywane przez zieloną energię. Mówię w całości, bo byłby prąd, gaz, ciepła woda techniczna do ogrzewania całego obiektu na tych 10 hektarach, no i chłodziwo do przechowywania żywności – opisywał Kozaczek. Zapewniał też, że mieszkańcy nie będą protestowali przeciwko inwestycji.

– Ja bym sobie nie wybaczył, jakbym się o to nie postarał. Ja sobie zdaje sprawę, że te ponad 100 etatów, które tam ma być, bo tak wstępnie słyszeliśmy, to nie byliby tylko mieszkańcy Lubrzy. Ale cała otoczka, czyli dostarczanie może żywności, może jakiejś administracji. – dodawał włodarz.

Jak wynika z wyliczeń, przychody z tytułu podatku wynosiłyby dla gminy około pół miliona zł.

– Przy budżecie na poziomie 18 milionów jest to znaczący zastrzyk finansowy – podsumowuje Mariusz Kozaczek. Fot. „Radio Opole”

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook