Prudnik24

Szybciej do Jesenika!

Szybciej do Jesenika!
15 stycznia
19:18 2019

Powiat nyski dokonał w tym miesiącu otwarcia nowego przejścia drogowego do Czech w Sławniowicach nieopodal Głuchołaz. Od teraz znacznie skróci się czas dotarcia z Nysy do czeskiego Jesenika.

Do czeskiego miasta dojedziemy aż kilkanaście minut szybciej, co przekłada się na oszczędność 10 kilometrów. Będzie to lepszy dojazd do Jesenika, niż dotychczasową trasą – drogą wojewódzką 411 przez Głuchołazy. Jak podaje „Nowa Trybuna Opolska”, trasa prowadzi z Nysy, ul. Długosza do Białej Nyskiej, potem przez Morów do Kopernik. Za Kopernikami zaczyna się malownicza widokowo i omijająca wioski droga do Sławniowic. Ta miejscowość omijana jest od strony zachodniej, potem kierowcy dojadą już bezpośrednio do granicy i czeskiej drogi 455 przez Supkowice do Piasecznej. A to już wjazd na główną trasę do Jesenika. Czeski odcinek jest usiany wioskami i bardzo kręty. Reasumując: jazda z Nysy trwa około 40 minut, co skraca dojazd do Jesenika o 34 kilometry. Dodatkowo na turystów czekają w pobliżu atrakcje, m.in. jaskinie na Spiczaku.

Przypomnijmy, że modernizacja drogi do Sławniowic trwała kilka lat. W sumie wyremontowano aż 16 km trasy, a jezdnia została poszerzona do 5,5-6 metrów. Półkilometrowy odcinek przed granicą został de facto wybudowany na nowo, zastępując dotychczasową polną drogę.

Przedsięwzięcie wyniosło 4 mln. euro, z czego aż 78% środków zapewnił unijny program Interreg VA. W ramach programu swoje drogi naprawili także Czesi – m.in. odcinek do granicy na Pisecznej.

– Już mam informację od nyskich przedsiębiorców, współpracujących z Czechami, że wybierają to połączenie drogowe. Na wiosnę zakończy się też modernizacja drogi z Białej Nyskiej do Kałkowa, finansowana z tego samego programu unijnego. Na pograniczu z Czechami będzie się teraz podróżować wygodnie i bezpiecznie. – ocenił dla „Nowej Trybuny Opolskiej” – Daniel Palimąka, który w poprzednim zarządzie powiatu nyskiego zajmował się właśnie tematami drogowymi.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook