Prudnik24

ZWiK podsumowuje ankietę. Wiemy, co z kanalizacją Szybowic

ZWiK podsumowuje ankietę. Wiemy, co z kanalizacją Szybowic
03 lutego
16:23 2019

ZWiK podsumował ankietę, jaką w styczniu przeprowadził wśród mieszkańców gminy Prudnik, pytając ich o to, czy chcą kanalizacji Szybowic, Rudziczki i Wierzbca. Dowiedzieliśmy się także, jaka jest przyszłość pierwszej z tych inwestycji.

Temat to niezwykle drażliwy, wystarczy przypomnieć, że był jednym z wiodących w czasie jesiennej kampanii samorządowej. Teraz też budzi emocje, w których na szali stawiane są przeciwstawne argumenty – jeden o dużych podwyżkach za wywóz ścieków, co ma być konsekwencją kanalizacji, drugi – prośrodowiskowy, sprowadzający się do twierdzenia, że sytuacja, w której w XXI wieku wciąż istnieją jakieś nieskanalizowane wsie nie może mieć dłużej miejsca , a zalewanie ściekami rowów chluby (i zdrowia) nam nie przynosi.

– Feedback mieliśmy na poziomie niespełna 3 % (2,8 %). Do ZWiKu wróciło 283 ankiety, w tym 3 nieważne (zaznaczone obie odpowiedzi). Na 280 ważnie oddanych głosów, 37 opowiedziało się za kontynuacją programu kanalizowania kolejnych 4 miejscowości, a 243 było temu przeciwne. – opisuje ankietę szef ZWiKu Paweł Kawecki. Jak nam przekazał, wśród wypełnionych ankiet rozlosowane zostały obiecane nagrody, które już trafiły do wylosowanych osób.

– Losowanie odbyło się w dniu 22 stycznia z transmisją na żywo. Numery przypisane do ankiet losowała osoba spoza firmy. Rozkład nagród statystycznie odpowiadał oddanym głosom – 4 nagrody otrzymały osoby opowiadające się za kontynuacją programu, pozostałe 20 trafiło do osób prezentujących odmienne zdanie. Te 97 % traktujemy jako milczącą zgodę na kontynuowanie programu kanalizowania 4 miejscowości gminy. – kontynuuje Paweł Kawecki, dziękując przy okazji tym osobom, które chciały się wypowiedzieć poprzez ankietę.

– Również jesteśmy wdzięczni tym którzy zagłosowali poprzez odstąpienie od jej wypełnienia. Wywołana dyskusja satysfakcjonuje nas, bo niekontrolowane wprowadzanie ścieków do środowiska może zostanie wreszcie ukrócone. – podkreśla prezes ZWiK-u.

Wygląda więc na to, że kanalizacja będzie przeprowadzona, a przypomnijmy, że ankietę oceniano różnie – między innymi jako pretekst do tego, by od inwestycji odstąpić. W tym kontekście sprawę komentowano gorąco m.in. na Facebooku, gdzie mogliśmy obserwować polemikę Franciszka Fejdycha, byłego burmistrza i zwolennika kanalizacji właśnie z Pawłem Kaweckim.

Naszej redakcji udało się poznać konkretne już plany dotyczące kanalizacji Szybowic, które spośród wymienionych wiosek miałaby pójść na „pierwszy ogień”. Wiceburmistrz Jarosław Szóstka przekazał nam, że w tym roku ma powstać tranzyt na linii Niemysłowice – Szybowice, który będzie już przygotowaniem gruntu pod przeprowadzenie kanalizacji.

– W związku z tym nie przewidujemy żadnych podwyżek, ponieważ ten etap inwestycji został ujęty w taryfie – zapowiada nasz rozmówca.

– Wiceburmistrz poinformował nas ponadto, że na wniosek radnego Josela Czerniaka, już na kolejnej sesji Rady Miejskiej powstanie specjalna komisja, która będzie zajmowała się tematem kanalizacji Szybowic. Dodatkowo, jeszcze w tym roku prezes Kawecki ma sporządzić aktualną kalkulację kosztów inwestycji. I to ona właśnie ostatecznie nakreśli jej przewidywany kształt.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook