Prudnik24

Objazdy do Opola: wyjaśniamy jak jechać

Objazdy do Opola: wyjaśniamy jak jechać
22 marca
21:46 2019

W związku z licznymi niejasnościami, które zgłaszali nasi Czytelnicy w temacie objazdów na czas budowy obwodnicy Alei Lipowej, zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu o wyjaśnienia dotyczące tej sprawy. Poniżej efekty naszej interwencji.

Na nasze pytania odpowiedział wicedyrektor ZDW Grzegorz Cebula.

Kwestia Dębiny

Choć oficjalny objazd poprowadzono przez Głogówek i Krapkowice, to jasnym jest, że kierowcy z ziemi prudnickiej będą kierowali się na Opole przez Prężynę i Prężynkę. Internauci zastanawiali się więc, czy odcinek drogi z Białej do Dębiny, który jest kluczowy w dojechaniu do Opola i omija długi, oficjalny objazd, będzie przejezdny. Okazuje się, że tak. Jak potwierdził w rozmowie z naszą gazetą wicedyrektor ZDW Grzegorz Cebula, z Białej w kierunku Dębiny będzie można udać się trasą biegnącą obok „Ustronianki” (ul. Opolska), która „wylatuje” dokładnie w miejsce, gdzie rozpoczyna się (czy też kończy – gdy jedziemy od Prudnika) obwodnica Białej. Nie będzie można natomiast wjechać na obwodnicę Białej z drugiej strony miasta, przed Dobroszewicami.

Objazd w kierunku Prudnika

Zapytaliśmy wicedyrektora ZDW o kwestię opublikowanego na stronie Urzędu Marszałkowskiego objazdu w kierunku Prudnika. Przed rondem Szozdy w okolicy Lubrzy należy skręcić na Skrzypiec, a następnie skręcić w ulicę Andersa. Zastanawiające jest więc, dlaczego nie wolno dojechać do miasta wprost ulicą Skowrońskiego?

– Na stronie uproszczona mapka pokazuje schemat wygenerowany przez program. Objazd jest poprowadzony od ronda Szozdy drogą krajową nr 40 do Głogówka dalej drogą wojewódzka nr 416 do Krapkowic.
Takie też zostało zamontowane oznakowanie. – odpowiedział Grzegorz Cebula.

A gdy już pojedziemy oficjalnym objazdem…

Naszego rozmówcę zapytaliśmy także, dlaczego jadąc do Opola przez Głogówek i Krapkowice kierowca ma nadrabiać drogi i jechać przez Strzeleczki do Dębiny, a następnie do Opola? W lokalnej prasie pojawiły się informacje, że z Krapkowic samochody ciężarowe pojadą prosto do Opola, a osobowe właśnie przez Strzeleczki. To samo dotyczy trasy z Opola do Prudnika. Czy więc oznacza to, że z Krapkowic nie można jechać do Głogówka i dalej do Prudnika, tylko trzeba nadrabiać drogi i jechać z Opola przez Dębinę do Krapkowic i Głogówka?

– Nie znam wszystkich informacji podawanych w opolskich gazetach.
Objazd jest jeden dla wszystkich pojazdów. Ponieważ została dla ruchu zamknięta droga wojewódzka nr 414, początek i koniec trasy objazdu został pokazany na mapie na punktach węzłowych tej właśnie drogi. Oznakowanie objazdu z Prudnika do Opola kończy się na skrzyżowaniu DW 416 z DK 45 gdyż tam na tablicach drogowskazowych (zielonych) już pojawia się kierunek Opole. Oznakowanie objazdu nikogo nie prowadzi z Prudnika do Opola przez Dębinę. W przeciwnym kierunku objazd zaczyna się na DW 414 w Dębinie i tak został oznakowany. – wytłumaczył wicedyrektor.

Ścieżka rowerowa niczym autostrada dla rowerów

Efektem budowy obwodnicy Alei Lipowej będzie też powstanie ścieżki rowerowej, która pozwoli na bezpośrednie dojechanie z Prudnika do Dębiny.

– Nasza inwestycja obejmuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej od włączenia ul. Prudnickiej do DW 414 w kierunku Dobroszewic i Prudnika po prawej stronie DW 414 parząc w kierunku Prudnika. Ścieżka pieszo -rowerowa będzie połączona ze ścieżką wybudowaną przez gminę Biała w ciągu ul. Prudnickiej. – wyjaśnił Grzegorz Cebula.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook