Prudnik24

Komunikacja: powiat wybrał spółkę z Głubczyc

Komunikacja: powiat wybrał spółkę z Głubczyc
10 maja
12:18 2019

Po rezygnacji z usług transportowych Arrivy, powiat prudnicki postanowił współpracować z PKS Głubczyce, który zajmie się obsługą komunikacją między miastami. Ta sama firma będzie też obsługiwała połączenia miejskie w gminach: Lubrza, Głogówek i Biała. Niedługo decyzja o wyborze przewoźnika ma zapaść też w gminie Prudnik.

W czasie ostatniej sesji Rady Powiatu rajcy wyrazili zgodę na przystąpienie powiatu do spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. z siedzibą w Głubczycach. Stanie się tak poprzez wniesienie wkładu pieniężnego w wysokości 10 tysięcy zł. i objęcie w zamian dwustu nowo utworzonych udziałów, po 50 zł. każdy. Uchwała podjęta została 14 głosami „za” przy dwóch głosach „wstrzymujących się” radnych z klubu PiS. Dodajmy, że PKS Głubczyce to spółka, w której najwięcej udziałów ma powiat głubczycki. Inni udziałowcy to gminy: Branice, Kietrz, Głubczyce, Walce, a także wymienione powyżej z powiatu prudnickiego.

Blisko nawiązania podobnej współpracy z głubczycką firmą jest również gmina Prudnik. Tu jednak w grę wchodzi również współpraca z innymi przewoźnikami. Jak podkreśli podczas niedawnej sesji Rady Miejskiej burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, o zezwolenie na prowadzenie publicznego transportu wystąpił PKS Opole. Firma ta chce otworzyć przewozy na trasie Opole – Prudnik – Głuchołazy, a także z Niemodlina, przez Korfantów, Śmicz i Czyżowice do Prudnika. Szef gminy dodał, że spotkał się również z zarządem PKS-u Nysa. Ten z kolei planuje na trasie Nysa – Prudnik uruchomić 6 par kursów.

– Ostateczne decyzje w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy Prudnik zapadną w maju – zapowiedział burmistrz. W kwestii komunikacji na terenie gminy, Grzegorz Zawiślak przekazał radnym, że od 1 maja do końca czerwca, przewozy jako podwykonawca będzie realizował PKS Opole. Potem zostanie ogłoszony przetarg. Wyłoni on przewoźnika, który zajmie się komunikacją gminną od 1 lipca.

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook