Prudnik24

Jednak PKS Głubczyce

Jednak PKS Głubczyce
12 czerwca
15:17 2019

Znana jest przyszłość komunikacji autobusowej w gminie Prudnik. Miejsce odchodzącej „Arrivy” zajmie PKS Głubczyce. Prudnicki samorząd wykupi udziały w tej spółce za symboliczną sumę 10 tysięcy zł.

Tym samym głubczycka spółka stanie się najważniejszym zleceniobiorcą w zakresie transportu publicznego na terenie naszej gminy. Nie oznacza to, że będzie jedyną firmą realizującą tu takie zadania. Jak poinformowano w piśmie sporządzonym dla gminnych rajców na kierunku Prudnik-Opole i Głuchołazy-Opole, prowadzono rozmowy z PKS Opole, z kolei na trasie Nysa-Prudnik, negocjowano z nyskim PKS-em oraz spółką z Głubczyc. Ta ostatnia ma też całkowicie zabezpieczyć kursy z Prudnika w stronę Głogówka. W piśmie podkreśla się, że do tej pory komunikacja regionalna i lokalna prowadzone były bez udziału środków publicznych, stąd ryzyko finansowe w całości zrzucane było na karb przewoźnika. Obecne warunki funkcjonowania komunikacji uwzględniają natomiast przejazdy komercyjne, jak i subsydiowane.

Najprawdopodobniej liczba kursów na linii Prudnik-Opole w obie strony nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła między 29, a 30 kursów. Podobnie na trasie Prudnik-Czyżowice w ilości 7 kursów. Niestety, zmniejszy się liczba przejazdów na trasie Prudnik-Głuchołazy (19 z dotychczasowych 37) oraz na linii Prudnik-Nysa z 18 do 12.

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, poszukiwanie przez gminę nowego przewoźnika wynika z faktu rezygnacji z usług przez „Arrivę”. Firma tłumaczyła swoją decyzję względami finansowymi. Odeszła nie tylko z ziemi prudnickiej, ale także obszaru kędzierzyńsko-kozielskiego. Powyższe zmiany wejdą w życie od 1 lipca bieżącego roku. Zielone światło do wykupienia przez gminę Prudnik udziałów w głubczyckiej spółce dali miejscy rajcy podczas majowej sesji Rady Miejskiej.

Rewolucja w komunikacji miejskiej

Również w tym zakresie gmina planuje spore udogodnienia dla mieszkańców. Przede wszystkim w planie jest wprowadzenie regularnych kursów w godzinach szczytu z przejazdami co 30 minut. Do tego celu użyte zostaną dwa autobusy. Linie podmiejskie (w ilości trzech) obsłużą dodatkowe autobusy. Szczegóły w kolejnym wydaniu naszej gazety.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook