Prudnik24

Komu mieszkanie? Rzecz o absurdalnych przepisach

Komu mieszkanie? Rzecz o absurdalnych przepisach
15 sierpnia
16:11 2019

Jacek Urbański, radny z ramienia PiS mówi o kuriozalnej komisji i nieżyciowych przepisach. Chodzi o społeczną komisję mieszkaniową. To właśnie ona decyduje o tym, komu przydzielony zostaje lokal mieszkalny. Według radnego regulamin przydziału mieszkań komunalnych obowiązuje od 18 lat i nie przystaje do obecnej rzeczywistości.

Jacek Urbański złożył już w tej sprawie interpelację do władz gminy.

– Mamy do czynienia z kompletnym kuriozum. Z przyczyn naturalnych część osób wybranych do tej komisji nie uczestniczy w jej pracach, a regulamin przydziału mieszkań komunalnych obowiązuje od 18 lat i nie przystaje do obecnej rzeczywistości. – argumentuje rajca. Jak przyznał, o interwencję prosiły go osoby, które były na liście przydziałów mieszkań komunalnych, a po ostatniej weryfikacji zostały z niej wykreślone. – Te osoby prywatnie wynajmują mieszkania, a zajmowany metraż nie kwalifikuje ich do otrzymania komunalnej kwatery. – tłumaczy radny. Taką decyzję podjęła właśnie działająca od 1997 roku komisja.

– Są tam ciągle osoby, które wówczas do niej wybrano. Wówczas komisja ta liczyła dziesięć osób, a obecnie ze względu na zgony, jest ich osiem. W bieżącej kadencji samorządowej zebrała się raz. To wszystko wynika z faktu, że nie mamy dookreślonych zasad odnośnie osób wynajmujących mieszkania prywatnie. Ktoś nie posiada własnego lokalu i często zdarza się, że nigdzie nie jest zameldowany. Osobisty metraż w takim przypadku wynosi zero, a takie osoby spychamy na margines. – ocenia wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka.

Samorządowiec zapowiada w rozmowie z naszą gazetą, że do września przedłożony zostanie radzie miejskiej pakiet uchwał reformujących lokalne prawo dotyczące mieszkań komunalnych.

– W naszej gminie na przydział takich lokali oczekuje ponad sto rodzin. – doprecyzowuje Jarosław Szóstka.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy





Facebook