Prudnik24

Energetyczne uzgodnienia na horyzoncie

Energetyczne uzgodnienia na horyzoncie
03 września
11:46 2019

Samorządy z terenu powiatu głubczyckiego dogadują się w kwestii zasad funkcjonowania Klastra Energii Powiatu Głubczyckiego. Jego celem jest ograniczenie niskiej emisji między innymi poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii.

Piotr Soczyński, starosta Głubczycki przyznaje, że wszystkie strony tych uzgodnień są już w końcowym etapie przygotowań formalnych do rejestracji i certyfikacji Klastra Energii.

– Da to nam możliwość tego, aby klaster aplikował o środki zewnętrzne w których beneficjentami będą samorządy, osoby fizyczne i mieszkańcy naszego terenu. – wyjaśniał dla „Radia Opole” szef głubczyckiego powiatu. Jak uzasadniał, klaster ma być nakierowany przede wszystkim na inwestycje w odnawialne źródła energii. – Chcielibyśmy, aby wszystkie przyszłe plany, wnioski o dofinansowanie skupiały się na tym, abyśmy zbudowali taką infrastrukturę, która dawałaby nam możliwość kosztów funkcjonowania, kosztów energii. Taki jest nasz cel. Mam nadzieję, że certyfikacja przebiegnie bez problemów i będziemy czekali na pierwsze nabory, które będą dedykowane klastrom na terenie naszego kraju. – mówił sternik powiatu.

Kwoty którymi będą mogli dysponować poszczególni beneficjenci zależne będą od ogłoszonych naborów.

– Środki na ten cel mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko bądź Regionalnych Programów Operacyjnych. Szczegóły poznamy wówczas, kiedy te programy będą uruchomione i zostaną dedykowane dla poszczególnych klastrów. – doprecyzowuje Piotr Soczyński.

(m)

Za: „Radio Opole”

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook