Prudnik24

Chcą stworzyć Centrum Myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Chcą stworzyć Centrum Myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego
09 października
19:54 2019

Marcin Ociepa, kandydat PiS na posła w zbliżających się wyborach i sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii chce, aby w Prudniku powstało Centrum Myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pomysł zrodził się po informacji o tym, że już niebawem Prymas Tysiąclecia ma zostać ogłoszony błogosławionym.

Dziś podczas konferencji prasowej w Prudnickim Ośrodku Kultury ministrowi towarzyszył burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, który popiera ten pomysł i zapowiedział działania gminy, mające na celu doprowadzić do jego realizacji.

– Niedawno z panem burmistrzem ogłaszaliśmy inwestycję dotyczącą budowy drogi na terenie podstrefy ekonomicznej Prudnika, która będzie służyć potencjalnym inwestorom i mamy jeszcze sporo pomysłów na to, jak wzmocnić gospodarczo powiat, ale dziś chcemy przedstawić inicjatywę, która ma związek z dziedzictwem i historią Prudnika – mówił Marcin Ociepa. – Zapowiedzi beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego to okazja do refleksji nad osobą prymasa i jego spuścizną. To był nie tylko duchowny, ale i intelektualista, zaangażowany patriota i wybitna osobowość interdyscyplinarna podobna do kardynała Wojtyły. W Prudniku kult prymasa jest obecny i silny, jest tu m.in. Izba Pamięci, którą każdy może odwiedzić, ale pytanie, co dalej, czy beatyfikacja coś zmienia. Moim zdaniem tak i jest to też szansa dla Prudnika, abyśmy byli tu pierwsi w Polsce, by utworzyć Centrum Myśli Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To nie musi być Warszawa, Kraków, to może być Prudnik, który na tej mapie kultu, który będzie rosnąć, może odgrywać kluczową, pierwszoplanową rolę. – argumentował wiceminister. Według niego instytucja miałaby pełnić rolę placówki edukacyjnej i kulturalnej, przybliżającej nauki i postać kardynała.

Zarówno Marcin Ociepa, jak i Grzegorz Zawiślak są zdania, że pomysłem trzeba zainteresować stronę samorządową, rządową, jak i kościelną.

– Jest to pole do popisu dla Ministra Kultury i Dziedzictwa, którego będę serdecznie zachęcał, by w tej, czy innej formie pomysł wsparł, mam nadzieję, że dołoży się do tego diecezja opolska, marszałek i wszyscy, dla których ta postać jest ważna. Nie chodzi tu tylko o warunki finansowe, bo myślę, że na dobre rzeczy pieniądze zawsze się znajdą, ale rzecz w tym, żebyśmy wszyscy czuli się współautorami tej instytucji,która ma mieć charakter wielowymiarowy. Mieszkańcy Prudnika mogliby po raz kolejny poczuć dumę ze swojego miasta – kontynuował Ociepa.

– Jako gmina deklarujemy udźwignięcie całego otoczenia, które jest związane z tą ideą. Wszystkie pisma,które będą wychodziły, będą wychodziły od nas, wszelkie ustalenia będą podejmowane z naszym udziałem. Infrastruktura wokół klasztoru franciszkanów już jest, pracujemy nad skomunikowaniem tego miejsca ze ścieżkami rowerowymi. Turystyka rozwija się wielotorowo, jest turystyka sakralna i rekreacyjna, chcemy połączyć te elementy, aby każdy, kto będzie chciał uzyskać wiedzę o kardynale Wyszyńskim, mógł w łatwy sposób tutaj dotrzeć. – stwierdził Grzegorz Zawiślak.

Konkretne zapewnienia co do lokacji takiej instytucji nie padły, bo jest na nie po prostu za wcześnie. Burmistrz powiedział jedynie, że mogłaby to być np. siedziba zakonu franciszkanów, ale – jak podkreślił – na razie to jedynie pomysł i ewentualne decyzje muszą zapadać zgodnie z wolą zainteresowanych.

– Trzeba wykonać kolejne ruchy – podsumował Marcin Ociepa.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook