Prudnik24

Głuchołazy: podwyżki stały się faktem

Głuchołazy: podwyżki stały się faktem
29 grudnia
19:08 2019

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej głuchołascy rajcy zagłosowali za podwyżkami opłat za odpady komunalne oraz podatek od nieruchomości i podatek rolny.

Władze Głuchołaz podwyżki opłat za nieruchomości tłumaczą działaniami na szczeblu Warszawy polegającymi na obniżce podatku dochodowego PIT z 18 do 17 procent, a także zwolnieniu z podatku PIT osób do 26 roku życia. Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami komunalnymi, to stawki wzrosną odpowiednio z 10 złotych do 12 za odpady segregowane i z 22 do 24 złotych za niesegregowane.

Przypomnijmy, że gmina w 2017 roku podpisała umowę z nyskim EKOM-em, która obowiązuje do 26 czerwca 2021 roku. Wprowadzona w życie we wrześniu tego roku ustawa określająca pięć frakcji segregacji odpadów (na papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne) będzie obowiązywała w Głuchołazach właśnie od 2021 roku. Jeden z jej przepisów wprowadza m.in. kary za brak segregacji odpadów, co wiąże się z dwukrotnie wyższą stawką za odpady niesegregowane.

Gmina szuka też środków na pokrycie coraz wyższych cen energii elektrycznej.

– Środki na uregulowanie podwyżek za prąd będą pochodzić z różnych źródeł. Wzrasta podatek od nieruchomości, odbędzie się to też kosztem niektórych gminnych inwestycji, czy remontów. – deklaruje wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 190

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook