Prudnik24

Dworzec: rewitalizacja nieco inaczej

Dworzec: rewitalizacja nieco inaczej
28 stycznia
17:35 2020

Nie powstanie duży dwukondygnacyjny budynek na prudnickim dworcu PKS, którego budowę wraz z rewitalizacją całego terenu dworca zapowiadano od 2018 roku. Obecne władze gminy zmieniły projekt przebudowy tłumacząc to zbyt dużymi kosztami poprzedniego projektu. Co ciekawe, na dworcu stanie jednak nowy budynek, lecz inny od początkowo zakładanego.

Wiceburmistrz Jarosław Szóstka tłumaczy, że budowa nowego dworca od podstaw wraz z dwukondygnacyjnym budynkiem to na dzień dzisiejszy zbyt duży wydatek, nie jest uzasadniona ekonomiczne i ma podwyższać znacznie koszty projektu.

– Zdecydowaliśmy, że modernizacja obejmie obiekt i otoczenie obecnego dworca autobusowego. Będzie to budynek parterowy. Przepuszczony zostanie przez zamówienia publiczne, czyli już nie w formule zaprojektuj i wybuduj, abyśmy mieli większą kontrolę nad tym, co tam będzie w środku i jakie będą tego koszty. – mówi samorządowiec. – W tej chwili czekamy na decyzję marszałka województwa, gdyż ten projekt jest dofinansowywany. Myślę, że w tym roku będzie gotowa dokumentacja. Jest to zadanie, które będzie rozłożone na dwa, trzy lata. – dodaje.

Przypomnijmy, że wcześniejsze plany zakładały powstanie obiektu w formule zaprojektuj i wybuduj, a dofinansowanie na ten cel urząd marszałkowski zapewnił gminie w poprzedniej kadencji samorządowej. Według wiceburmistrza dofinansowanie to zapewniałoby 40% kosztów inwestycji w przypadku wcześniej planowanego dużego budynku dworcowego. Jakiekolwiek plany gminy związane z dworcem były możliwe dzięki temu, że magistrat w 2018 roku odkupił za 650 tysięcy zł. obiekt dworca od Arrivy. Ta ostatecznie zrezygnowała z obsługi komunikacyjnej regionu, dzięki czemu na dworcu docelowo powstanie centrum przesiadkowe dla wszystkich przewoźników transportu publicznego.

Gazeta Prudnik24 – numer 271

Reklamy

 

ReklamyFacebook