Prudnik24

Kardynał Wyszyński patronem Prudnika?

Kardynał Wyszyński patronem Prudnika?
21 lutego
16:00 2020

Z taką inicjatywą wyszła poseł Katarzyna Czochara i przedstawiła ją podczas obrad Rady Miejskiej. „Jest tą osobą, która powinna objąć opieką nasze miasto” – mówi parlamentarzystka.

Inicjatywę posłanki PiS popierają nauczyciele z dawnego Gimnazjum nr 1, które nosiło imię tego wybitnego Polaka.

– Inicjatywa ta ma związek z historią naszego miasta oraz zbliżającą się beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prudnik nie ma swojego patrona. Na terenie kraju praktycznie każde miasto, nawet nasza sąsiednia Biała ma swojego patrona. Kardynał Wyszyński jest tą osobą, która powinna objąć opieką nasze miasto. Postawą duchową, ale też mocno patriotyczną pokazał, jak bardzo ważna sprawą jest naród. – tłumaczy Katarzyna Czochara.

Istotnie, postać prymasa jest związana z naszym miastem historycznie. To właśnie w Prudniku w czasach stalinowskich osadziły go komunistyczne władze.

Przypomnijmy, że Beatyfikacja Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca 2020 roku w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Związane z tym obchody planowane są też na Opolszczyźnie. W październiku, w prudnickim miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia planowana jest Konferencja Episkopatu Polski.

Ustanowienie Kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem Prudnika musi się odbyć w formie uchwały. Aby inicjatywa została podjęta przez Radę Miejską pomysłodawcy muszę zabrać 300 podpisów. Wydaje się raczej pewne, że chętni się znajdą. A i zapewne rada podpisze się pod pomysłem. Jak udało nam się dowiedzieć, wymagana liczba podpisów została już zebrana, ale wciąż spływają kolejne.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook