Prudnik24

Łóżka dla szpitala. Remont pełną parą

Łóżka dla szpitala. Remont pełną parą
28 lutego
14:07 2020

Mariusz Kozaczek, wójt gminy Lubrza, przekazał dziś dwa specjalistyczne łóżka do sali wybudzeń w Prudnickim Centrum Medycznym. Szpital otrzymał także ssak, również będący ważnym narzędziem pracy lekarzy na bloku operacyjnym.

– W Lubrzy nie mamy co prawda szpitala, bo to typowa gmina wiejska, ale wielu mieszkańców naszej gminy korzysta właśnie z usług PCM-u. Przekazując łóżka chcieliśmy wspomóc funkcjonowanie szpitala. – tłumaczył Mariusz Kozaczek.

Jakość przekazanych łóżek chwalił dyrektor do spraw inwestycji w PCM Witold Rygorowicz, który określił je jako „najwyższej klasy”.

Użyczenie sprzętu – bo na takiej zasadzie odbyło się przekazanie łóżek szpitalowi – to koszt 18 tysięcy zł., który pokryła gmina Lubrza. PCM ze swojej strony dołożył do tej inwestycji 2 tysiące zł.

Dzisiejsze wydarzenie było okazją do zaprezentowania dziennikarzom postępów prac remontowych, jakie prowadzone są w szpitalu na bloku operacyjnym. Powstała tam niedawno i jest już prawie gotowa do użytkowania tzw. mała sala operacyjna, która będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Jednocześnie w części parterowej powstała centralna sterylizatornia, która pozwoli placówce spełniać standardy XXI wieku (wcześniejsza sterylizatornia bazowała na sprzęcie sprzed 30 lat).

Jak podkreślał naczelny lekarz szpitala Jerzy Ordysiński, wcześniej w miejscu tym „hasały szczury i pająki”, a dziś wyremontowane pomieszczenia prezentują się nie tylko schludnie, ale zaopatrzone są w najnowocześniejsze urządzenia.

Podkreślano, że coraz więcej kobiet korzysta też z usług oddziału gunekologii planowej (nie mylić z położniczym), który aktulnie dysponuje ośmioma łóżkami.

Koszt modernizacji bloku operacyjnego wraz z powstaniem centralnej sterylizatorni wyniósł około 5,5 mln. zł. Jak podkreśla Witold Rygorowicz, remont zakończy się jeszcze w tym roku. Sam szpital powstał w 1903 roku i był ufundowany przez menagera zakładów przemysłowych Fränkla (późniejszy Frotex) Maxa Pinkusa i jego żony Hedwig.

Maciej Dobrzański

Nowa sala operacyjna w PCM

Gazeta Prudnik24 – numer 190

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook