Wentylacja w aucie, czyli do czego służy filtr kabinowy?
Zaparowane szyby? Nieprzyjemny zapach w aucie? Sprawdź, jak szybko i tanio poprawić wentylację w samochodzie.
Zadaniem filtra kabinowego (zwanego również filtrem przeciwpyłkowym) jest oczyszczanie powietrza, które wlatuje z zewnątrz do środka samochodu. Czysty filtr nie tylko pozwala chronić nasze zdrowie i podwyższa komfort podróżowania, ale również zapobiega przegrzaniu silnika dmuchawy (jej ewentualna naprawa, to koszt kilku- lub nawet kilkunastokrotnie wyższy niż wymiana filtra).
Jak często go wymieniać?
Filtr kabinowy jest częścią eksploatacyjną, która wymaga regularnej wymiany. Wielu kierowców zapomina o tym elemencie lub wcale nie zdaje sobie sprawy z jego obecności w użytkowanym pojeździe. Zaleca się wymianę filtra co 15tys. km lub (jeśli robimy mniejsze roczne przebiegi) raz do roku. Dobrą okazją do wymiany może być np. przeprowadzana w punkcie serwisowym dezynfekcja klimatyzacji. Połączenie obu usług pozwoli naprawdę odetchnąć pełną piersią…
Jak wymienić filtr?
Wymiana jest zwykle prosta, a dostęp do filtra nie wiąże się z koniecznością użycia specjalistycznych narzędzi. W zależności od marki i modelu samochodu – filtr znaleźć można w podszybiu (dojście od strony komory silnika) lub w schowku (po stronie pasażera).
Rodzaje filtrów
Filtr (w tym przypadku opisujemy oryginalny filtr do samochodów grupy Volkswagen) składa się z kilku warstw o odmiennej strukturze. Każda z nich zatrzymuje innego typu zanieczyszczenia: przez pyłki roślin, sadzę, czy kurz, aż po szkodliwe spaliny wydobywające się z rur wydechowych jadących przed nami pojazdów i drobnoustroje chorobotwórcze.
Warstwa węglowa w filtrze kabinowym pozwala zatrzymać zanieczyszczenia PM 10 i PM 2,5, na które jesteśmy narażeni szczególnie w miastach.
Objawy zapchania
Niesprawnie
działający filtr łatwo zdiagnozować np. po zaparowaniu szyb na
skutek uruchomienia wentylatora. Kumulacja wilgoci, kurzu i innych
drobnych zanieczyszczeń skutecznie uniemożliwia wlot czystego
powietrza do wnętrza kabiny. Co więcej, gnijące resztki
organiczne, które osadzają się na filtrze powodują nieprzyjemny
zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych.
Zapchany filtr
łatwo rozpoznać po obniżonej wydajności nawiewu – długo
niewymieniany, przepuszcza nawet 4 razy mniej powietrza od nowego.
Gdzie wymienić filtr?
Po zakupie filtra, w oparciu o instrukcję producenta możesz samodzielnie wymienić filtr kabinowy. Jeśli obawiasz się, że coś podczas wymiany uszkodzisz – zdecyduj się na skorzystanie z usługi mechanika – nie zapłacisz wiele. Usługa jest nieskomplikowana i trwa krótko. Warto ją wykonać przy okazji planowanej wizyty w serwisie!
UWAGA! Od 26 lutego do końca marca 2020r możesz skorzystać z atrakcyjnej promocji na zakup i wymianę filtra kabinowego w serwisie Skody i Volkswagena LELLEK KOŹLE, ul. Chrobrego 25, Kędzierzyn-Koźle. Oprócz 15% rabatu na zakup tego elementu, otrzymasz szansę na zwycięstwo w konkursie. Nagroda? Samochód marki SKODA z pełnym bakiem na majówkę!
Zadzwoń i umów się na wizytę: 77 540 11 10. Regulamin akcji znajdziesz na www.lellek.com.pl.