Prudnik24

W dawnym gimnazjum nadal będzie nauka. Pomogą Czesi

W dawnym gimnazjum nadal będzie nauka. Pomogą Czesi
01 kwietnia
16:05 2020

Rozwiązała się kwestia wykorzystania budynku po dawnym Gimnazjum nr 1 w Prudniku, gdy już cała tamtejsza szkoła podstawowa zostanie przeniesiona na osiedle. Swoją siedzibę będzie miał tu Euroregion Pradziad, a chęć otwarcia placówki o profilu językowym zaoferowali Czesi.

Gmach jest duży, więc bez problemu pomieści obie instytucje. Jak przekazał nam starosta prudnicki i szef Euroregionu Radosław Roszkowski, otwarciem klasy o profilu językowym zainteresowana jest Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Bruntál – czyli po prostu szkoła średnia z Bruntala. Nauka odbywałaby się na zasadzie wymiany – Polacy uczyliby się w Czechach czeskiego, a Czesi u nas – polskiego.

– To duży krok w relacjach z naszymi czeskimi partnerami. Wiem, że znane jest już to moje powiedzonko o „czeskich parterach”, ale ja naprawdę zawsze podkreślam wagę tych relacji. Teraz zbliżmy się do siebie jeszcze bardziej. Szczegóły są do uzgodnienia, w każdy razie podepniemy ten kierunek językowy pod nasze Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Rozmowy na ten temat były intensywnie prowadzone od kilku miesięcy, ale dla dobra sprawy postaraliśmy, by do tej pory pozostawały w zaciszu naszych gabinetów – mówi nam szef powiatu.

W gmachu dawnej jedynki znajdzie się też Euroregion Pradziad, który swoim zasięgiem obejmuje tereny po polskiej i czeskiej stronie granicy. W tym celu zawarto porozumienie z gminą Prudnik.

– Jestem bardzo rad, że udało się dojść do porozumienia, bo powiem szczerze i może nieco kolkwialnie, że w obecnej siedzibie przy Klasztornej już się kisiliśmy jak sardynki w puszce. – dodaje Roszkowski. – Tam niech po prostu będzie coś w rodzaju muzuem. W końcu urzedawało w tym miejscu niegdyś UB, można pomyśleć o historycznym kierunku zagospodarowania zwolnionych pomieszczeń. I może jakiś kolejny mural? Kto wie….- zastanawia się starosta.

– Potwierdzam, że dogadaliśmy się z powiatem. Budynek zostanie sprzedany powiatowi prudnickiemu po atrakcyjnej cenie. W tranzakcji mają wziąć udział też Czesi, więc nie będę się na razie wypowiadał co do kwot. To dobry kierunek, bo zawsze podkreślałem, że w dawnym gimnazjum powinna być nadal prowadzona działalność oświatowa. Przypominam, że takie było moje założenie z kampanii wyborczej jeszcze w 2018 roku – mówi nam w rozmowie telefonicznej burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Szef gminy również docenia partnerstwo z Czechami.

– Bardzo bym nie chciał, żeby to stwierdzenie pana starosty o „czeskich przyjaciołach” zostało niejako przypisane do stronu powiatu, czy Euroregionu. Oczywiście, mają prawo, jak to szanuję, ale my także jako gmina prowadzimy dialog i udaną współpracę z Czechami, czego dowodem choćby symboliczne zwrócenie strzały na iglicy wieży Woka właśnie w stronę Czech. No i nie muszę chyba przypominać, że na naszych targach – czy to Inter Region, czy targach rzemiosła artystycznego od lat gro wystawców to obywatele Republiki Czeskiej. Tak więc czescy partnerzy, to także gminni partnerzy – zaznacza burmistrz.

Jak się dowiedzieliśmy, w obiekcie planowany jest jedynie kosmetyczny remont.

– Nie potrzeba żadnych specjalnych ceregieli. Wciąż przecież odbywa się tam nauka, więc jak już cała podstawówka przeniesie się na osiedle, damy radę z tymi warunkami. No, chyba, że Czesi będą chcieli coś tam sobie odmalować, to niech malują. Dla udanej współpracy nie będziemy im zabraniać – wyjaśnia Radosław Roszkowski.

Gmina Prudnik tym samym pozbyła się dużego problemu, jak wykorzystać obiekt po gimnazjum. Swego czasu obu włodarzom nie udało się porozumieć w kwestii wymiany między gminą, a powiatem budynków na ul. Podgórnej i schroniska w Wieszczynie. To ostatnie ostatecznie będzie wystawione na sprzedaż.

– Co było a nie jest, nie pisze się w rejestr. Zapominamy o dawnych zaszłościach i idziemy do przodu w kwestii dawnego gimnazjum. Z Wieszczyną też coś wymyślimy – podsumowuje Grzegorz Zawiślak.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook