Prudnik24

Przedstawili plan połączenia spółek gminnych

Przedstawili plan połączenia spółek gminnych
14 czerwca
16:23 2020

Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Prudniku prezes stowarzyszenia Prudniczanie i radny Paweł Licznar przedstawił wyniki finansowe prudnickich spółek gminnych. Wraz z wiceburmistrzem Jarosławem Szóstką stwierdzili, że połączenie spółek przyczyni się do efektywniejszego wykorzystywania ich potencjału. To pierwszy tego rodzaju raport sporządzony przez społeczną organizację w Prudniku.

Samorządowcy podkreślili na samym początku, że w ich zestawieniu nie znalazł się ZUK. Ma to związek z faktem niedawnego połączenia z ZBK.

– W związku z połączeniem ZUK i ZBK a tym samym utworzeniem nowej spółki, która zaburza wyniki bilansu, jak i też brakiem odpowiednich sprawozdań, podjęliśmy decyzję o nie analizowaniu nowej spółki. Takie analizy pojawią się w drugiej połowie roku. – stwierdził Paweł Licznar.

Wnioski z analizy pozostałych podmiotów – ZWiK-u, ZEC-u i TBS-u mają wskazywać, że ich działalność wymaga znacznych zmian tak, by należycie wykorzystać ich potencjał. Efektem takiej reformy ma być również zwiększenie kapitału spółek.

Raport przygotowany przez Prudniczan obejmuje lata 2008- 2018. Zdecydowanie najelpiej wypadł w nim Zakład Wodociagów i Kanalizacji. Jak wynika ze statystyk, spółka ta rozwijała się najszybciej.

– Wartość kapitału własnego wzrosła w tych latach z poziomu 21 175 000 zł. do 33 928 000 zł. Rozwój ten wyniósł 50%, a tym samym o tyle wzrosła wartość spółki. Porównując ten fakt z występującą w danych latach inflacją, należy pozytywnie ocenić działania zarządu. Spółka w analizowanych latach, nawet pomimo minusowych wyników netto w zakresie sprzedaży, potrafiła budować własny potencjał ekonomiczny. – ocenił Licznar. Wśród czynników, które na to wpłynęły wymienił inwestycje w sieci kanalizacyjne, rozbudowy sieci wodnej, uzyskane dotacje, cięcie kosztów stałych, jak i wprowadzenie automatyzacji.

Jeśli chodzi o ZEC, to Jarosław Szóstka mówił o konieczności dlaszej rozbudowy sieci cieplnych w mieście.

– Zakład Energetyki Cieplnej skupił się na bieżącej działalności bez jakichś planów rozwojowych. Będziemy starali się wymóc na spółce znaczny rozwój sieci cieplnej w mieście. Wiąże się to z naszą polityką antysmogową, czyli doprowadzeniem ciepła do starych kamienic. – wskazał wiceburmistrz. W raporcie czytamy, że aby w przyszłości spółka zachowała płynność finsową, „ważne jest podjęcie aktywnych działań sprzedaży”.

Pozytywnie w raporcie wypada TBS. Podkreśla się, że w ciągu dziesięciu lat spółka zwiększyła swoją wartość o 24%, jednakże „wzrost tego kapitału, należy porównać z występującą w Polsce w danych latach inflacją, która wyniosła 21.30%. Wynik nadal jest pozytywny, tzn. spółka rozwijała się szybciej niż postępujący w Polsce spadek wartości pieniądza.”

– Jednak biorąc pod uwagę takie wskaźniki, jak rotacja aktywów, czy rentowność sprzedaży, należy stwierdzić, że spółka musi zwiększać przychody jak i samą rentowność działalności, by wciaż mieć dodatni wynik finansowy – podkreślał Licznar.

Na razie autorzy raportu nie zamierzają mówić o konkretnych rozwiązaniach, choć wydaje się, że – choćby ze względu na układ sieci – sensowne byłoby połączenie ZWiK-u z ZEC-em i TBS-u z ZUK-iem, który obecnie i tak zajmuje się substancją mieszkaniową. Kiedy jednak do tego mogłoby dojść? Jarosław Szóstka mówił, że pierwsze połączenia są możliwe w perspektywie kilkuletniej. Przy okazji zapowiedział nową inwestycję TBS-u – a więc budowę mieszkań w okolicy ul. Samuela Fränkla (w pobliżu siedziby policji).

Raport o sytuacji spółek gminy Stowarzyszenie Prudniczanie przygotowało w oparciu o sprawozdania i dane finansowe znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest on dostępny na fanpage’u stowrzyszenia na Facebooku.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 199

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook