Prudnik24

Kolejowy absurd w Głuchołazach?

Kolejowy absurd w Głuchołazach?
12 sierpnia
20:10 2020

Portal rynek.kolejowy.pl podjął temat odrestaurowanego zabytkowego dworca Głuchołazy-Miasto, który niedawno oddano do użytku. W artykule wskazuje się, że czeskie pociągi omijają tą stację. Polskie zresztą…także.

– Dworzec Głuchołazy Miasto świeżo po remoncie. Otwarty „z pompą” w czerwcu. Nowy peron, wyremontowana poczekalnia, toalety, miał stanowić centrum przedsiadkowe ponieważ obok znajduje się dworzec PKS. Tymczasem od marca nie dojeżdża tu żaden polski pociąg. Czeskie tranzytowe pociągi jadące w kierunku popularnych gór Jeseników mijają dworzec bez zatrzymywania. Zatrzymują się na innym dworcu Głuchołazy, oddalonym od centrum, próżno tam jednak szukać rozkładu jazdy, nie ma go również w polskich wyszukiwarkach internetowych. – wskazuje specjalista od tematyki regionu Gór Opawskich Dawid Przyszlak, podróżnik i właściciel portalu goryopawskie.eu, który streścił publikację ogólnopolskiego serwisu.

W sprawie rozkładu jazdy spółka kolejowa POLREGIO i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego mają tłumaczyć się epidemią. Tymczasem Dawid Przyszlak dodaje, że weekendowe połączenie z Kędzierzyna przez Prudnik, Nysę do Kłodzka (i z powrotem) także zostało zawieszone.

– Mamy wakacje w pełni, w tym roku ludzie chętniej niż zawsze podróżują po Polsce! Niektórzy chcieliby wybrać kolej. Niestety tutaj nie mają takiej możliwości! – mówi podróżnik.

Portal rynek.kolejowy przypomina z kolei, że od 2014 roku, można było się dostać koleją do Głuchołaz z Opola tylko w weekendy. „W soboty i niedzielę odjeżdżały stąd dwie pary pociągów: jedna przez Nysę do Opola (i okresowo do Kluczborka), druga – do Wrocławia. Wraz z największym nasileniem koronawirusa w Polsce połączenia te wyparowały z rozkładu jazdy. Nie ma ich do dziś, pomimo tego, że miasto ma potencjał turystyczny.” – zwraca uwagę w swoim tekście Michał Szymajda.

– W momencie wystąpienia w Polsce stanu epidemii zdecydowaliśmy się zawiesić część składów. Wpływ na taką decyzję miało również znaczne obniżenie liczby pasażerów (sięgające nawet 90%). Pozostawiono do kursowania połączenia w godzinach szczytu sklasyfikowane jako niezbędne mieszkańcom w dojeździe do miejsc pracy i ośrodków zdrowia. W efekcie całkowicie lub częściowo (na odcinku trasy) odwołano ok. 40% kursów – napisała portalowi Violetta Ruszczewska, rzeczniczka prasowa opolskiego urzędu marszałkowskiego.I choć teraz przywrócono większość pociągów regionalnych, to nie dotyczy to weekendowych pociagów do Głuchołaz. A te – jak wyjaśnia Urząd Marszałkowski – są typowo rekreacyjne. Ponowne uruchomienie pociągów województwo uzależnia od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej, „która w tym momencie jest niemożliwa do przewidzenia”.

Dla zainteresowanych tematyką polecamy cały artykuł. Link: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/glucholazy-bez-krajowych-pociagow-czeskie-mijaja-wyremontowany-dworzec-98062.html?fbclid=IwAR3kV5Px68qQr7TkIt2I2Y5G7KZypxNCMphxNSLIykzDqtiYS4zhvdmreAw

(m)

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook