Prudnik24

Nowe mieszkania już w przyszłym roku

Nowe mieszkania już w przyszłym roku
16 sierpnia
16:16 2020

Prudnicki magistrat planuje w 2021 roku oddać do użytku nowy budynek mieszkalny w Prudniku. Plany samorządu potwierdza w rozmowie z Gazetą Prudnik24 prezes Prudnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Mirosław Czupkiewicz. Budynek zostanie ulokowany w pobliżu siedziby policji.

Nowa ulica i nowy budynek – tak można zapowiedzieć działania gminy. Obiekt stanie bowiem przy niedawno oddanej do użytku ulicy Fränkla, bardzo blisko ul. Skowrońskiego, może nawet na styku z nią. Plany budowy tam kamienicy z kilkunastoma mieszkaniami to nie pierwszyzna. Gmina myślała o tym już ponad 10 lat temu – wówczas ambitny plan zakładał budowę ośmiu budynków ze 180 mieszkaniami, czego ostatecznie nie udało się zrealizować. Ponowna przymiarka również nie okazała się efektywna – w 2018 roku poprzednia Rada Miejska przegłosowała przystąpienie Prudnika do rządowego programu Mieszkanie Plus. Mowa była o trzech budynkach i 70-ciu mieszkaniach. Teraz jednak zapowiedzi realizacji zamierzenia wreszcie mają się przełożyć na realne działanie.

– Potwierdzam – mówi stanowczo w rozmowie z Gazetą Prudnik24 szef prudnickiego TBS prezes Mirosław Czupkiewicz. – Planujemy w najbliższych dniach ogłosić przetarg na projekt budowlany. Do końca marca 2021 złożymy kompletny wniosek o preferencyjny kredyt w BGK O/Wroclaw (rządowy program wsparcia budownictwa społecznego). Jeżeli go otrzymamy i wyłonimy w przetargu wykonawcę prac budowlanych, to jesienią 2021 r. będą mogły rozpocząć się prace budowlane pierwszego budynku.

Nasz rozmówca podaje też parametry i dane obiektu: lokalizacja: ul. Skowrońskiego/Fränkla, ilość mieszkań: 16 – dwu i trzy pokojowych.

– Będą to mieszkania wykończone pod tzw. „klucz”. z centralnym ogrzewaniem i ciepłą woda z prudnickiego ZEC-u. Brak gazu w mieszkaniach. Dla komfortu lokatorów wybudowana ma zostać winda i duże tarasy lub balkony – opisuje Mirosław Czupkiewicz.

Dowiedzieliśmy się ponadto, że w dłuższej perspektywie możliwa jest budowa kolejnych budynków w tej lokalizacji.

– Plany są takie aby kolejne 2- 3 budynki jednoklatkowe wzdłuż ul. Skowronskiego (w kierunku Policji) budowane były w kolejnych latach. Oczywiście jeżeli nadal będą rządowe programy wsparcia i zainteresowanie mieszkańców Prudnika. Tak mocno reklamowany Program Mieszkanie + to juz historia. A bez wsparcia rządu tj. preferencyjnych długoletnich kredytów nie ma szans na tanie budowanie – podsumowuje Mirosław Czupkiewicz.

Przypomnijmy, że powiat prudnicki to obszar, gdzie od lat przekazuje się do użytku najmniej mieszkań w województwie opolskim, co dotyczy zarówno samorządów, jak i podmiotów prywatnych. W ubiegłym roku było ich 34. Z ostatnich inwestycji gminy Prudnik w tym zakresie odnotujmy budowę domów jednorodzinnych przy ul. Andersa i Spokojnej (do „interesu” dorzucili się mieszkańcy), osiem mieszkań w budynku siedziby spółki TBS na ul. Mickewicza (przy okazji gruntownego remontu obiektu) oraz adaptację byłego biurowca Ruchu w Łące Prudnickiej, co przełożyło się na 47 mieszkań socjalnych.

Maciej Dobrzański

W tej okolicy powstanie nowy mieszkalny budynek dla kilkunastu rodzin Fot. M. Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook