Prudnik24

Gmina poszła do banku

Gmina poszła do banku
24 sierpnia
12:07 2020

Gmina Prudnik zaciągnie prawie 7 mln zł. kredytu. Środki mają zostać przeznaczone na tegoroczne inwestycje i pozyskiwanie unijnych dotacji.

Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka tłumaczy naszej gazecie, że to kroku ku temu, aby utrzymać wydatki inwestycyjne na dotychczasowym poziomie Dodatkowo pieniądze te umożliwią aplikowanie o dofinansowanie zadań z programów krajowych oraz unijnych. W przetargu na udzielenie i obsługę długoterminowego kredytu udział wzięły dwa podmioty. Zwyciężyła oferta lokalnego banku.

– Uruchomienie tej linii kredytowej pozwoli nam utrzymać dotychczasowe tempo inwestycyjne. Chcemy wykorzystać już zamykające się programy Unii Europejskiej, ponieważ w tej materii w najbliższych latach będziemy mieli trochę posuchy. Ostatnie programy i nabory tych funduszy się zamykają, ale jest jeszcze możliwość pozyskania dofinansowania z tych źródeł. To będzie bardzo istotny strumień pieniędzy dla gminy Prudnik. Daje to możliwość doprowadzenia do sytuacji, kiedy za każdą naszą złotówkę możemy uzyskać jedno euro unijnego dofinansowania. – mówi nam wiceburmistrz.

W ramach tegorocznego budżetu gmina Prudnik planuje wydać na inwestycje blisko 22 mln złotych. Spłatę nowego kredytu zaplanowano na 2035 rok.

– Chcę jaso podkreślić, że gmina nadal będzie miała bardzo bezpieczny wskaźnik zadłużenia. – podsumowuje samorządowiec.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 291

Reklamy

Reklamy

Facebook