Prudnik24

Chcą powrotu kolei. Mowa o dwóch liniach

Chcą powrotu kolei. Mowa o dwóch liniach
29 sierpnia
17:00 2020

Reaktywacja linii Racławice Śląskie – Racibórz jest przedmiotem działań samorządowców z południa Opolszczyzny. Z kolei władze Kietrza dążą do reaktywacji linii: Kietrz- Pietrowice Wielkie.

Połączenie Racławice Śląskie – Racibórz to ponad 50 kilometrowy odcinek. O jego reaktywację – po wielu latach – starają się samorządowcy z województwa opolskiego i śląskiego– m.in. z powiatów głubczyckiego i prudnickiego (tu mocno lobbują burmistrz Głogówka Piotr Bujak i starosta prudnicki Radosław Roszkowski). Złożyli w tej sprawie wspólną aplikację o dofinansowanie ponownego otwarcia linii w ramach rządowego programu „Kolej +”.

– To prawdziwa koalicja samorządów. Tak naprawdę od momentu zamknięcia tej linii nigdy nie byliśmy bliżej przywrócenia na nią ruchu kolejowego. Na dziś wartość całego projektu szacowana jest na poziomie nawet ok. 400 mln zł, z czego pozytywna weryfikacja i ocena wniosku zapewni 85% dofinansowania. Przed nami w chwili obecnej trudne zadanie, gdyż będziemy poszukiwali wspólnie u partnerów zewnętrznych wsparcia w zgromadzeniu wkładu własnego. – komentuje burmistrz Głogówka Piotr Bujak. My dodajmy, że reaktywacja linii oznaczałaby realny powrót kolejowego transportu pasażerskiego do powiatu głubczyckiego, który jako jedyny na Opolszczyźnie jest wykluczony z tego rodzaju komunikacji.

Jeśli chodzi o powiat głubczycki, warto odnotować ponadto, że 19 sierpnia Rada Miejska w Kietrzu podjęła uchwałę o przystąpieniu gminy Kietrz do programu „Kolej Plus”. Jej efektem ma być rewitalizacja linii kolejowej nr 194 na trasie Kietrz – Pietrowice Wielkie – i przywrócenie w jej obrębie ruchu pasażerskiego. 25 sierpnia burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna- Bator oraz skarbnik gminy Beata Trzcińska podpisały list intencyjny, w którym 11 partnerskich samorządów zobowiązuje się do podjęcia wspólnych działań w celu ubiegania się o wsparcie realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury kolejowej w ramach „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – KOLEJ + do 2028 roku”.

Przypomnijmy, że istniejąca od 1896 roku linia Kietrz- Pietrowice Wlk została zamknięta dla ruchu pasażerskiego bez mała 30 lat temu- ostatni pociąg pasażerski przejechał tędy w 1993 roku.

Maciej Dobrzański

Samorządowcy z południa Opolszczyzny oraz województwa śląskiego wspólnie lobbują o reaktywację linii Racławice Śląskie – Racibórz. Fot. facebook Piotra Bujaka

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook