Prudnik24

Parki wypięknieją

Parki wypięknieją
30 sierpnia
15:16 2020

Znaczącą metamorfozę przejdą parki przy Prudnickim Centrum Medycznym i Zespole Szkół w Głogówku. To wszystko dzięki środkom pozyskanym przez Starostwo Powiatowe w Prudniku w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W czwartek 20 sierpnia w budynku Urzędu Gminy w Nysie odbyło się uroczyste podpisanie dokumentów w tej sprawie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele partnerów projektu: gmin Nysa, Prudnik i Głuchołazy oraz Powiat Prudnicki reprezentowany przez wicestarostę Janusza Siano. Starania samorządowców docenił marszałek województwa opolskiego:

Taka umowa to jest dowód dobrej współpracy między samorządowcami. W tym wypadku projekt wart prawie 5 milionów złotych zwiększa naszą atrakcyjność. Ważna jest też edukacja. Staramy się na przyrodę patrzeć z różnej perspektywy. Mieszkańcy doceniają to, że modernizujemy miejsca, które są wartością turystyczną – mówił podczas spotkania Andrzej Buła.

Na terenach Prudnickiego Centrum Medycznego oraz Zespołu Szkół w Głogówku powstaną nowe alejki, przy których pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Planowane są również nowe nasadzenia oraz pielęgnacja już rosnących na tych ternach drzew. Niektóre z nich staną się pomnikami przyrody. Nie zapominamy również o zwierzętach. W parkach przy szpitalu pojawią się rośliny miododajne. Na tym terenie planowane jest również inwentaryzacja ornitologiczna występujących ptaków, dla których zostaną przygotowane budki lęgowe. W Głogówku ponadto pojawią się schronienia dla nietoperzy oraz rośliny mocno pachnące bądź zakwitające nocą kwiaty, które wabią ćmy i inne nocne owady, stanowiące pożywienie tych objętych ochroną zwierząt. Inwestycja będzie miała również walor dydaktyczny. Przy ścieżkach powstaną tablice informacyjne, a przy ZS w Głogówku również wiata edukacyjna.

Projekt „Bioróżnorodność bogactwem Gminy Głuchołazy, Gminy Nysa, Gminy Prudnik, Powiatu Prudnickiego” realizowany jest w partnerstwie w ramach środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Starostwo Powiatowe założyło wartość zadania na kwotę 1 437 790,00 zł, w tym dofinansowanie 1 221 243,84 zł.

Zmodernizowane zostanie ponadto ogrodzenie przy prudnickim szpitalu.

„To pierwszy etap szeroko zakrojonych działań, mających na celu kompleksową renowację naszego zabytkowego ogrodzenia. Wszystko przebiega zgodnie z planem, zamysłem konserwatorskim, oraz jako że chcemy również właściwie zadbać o otaczające ogrodzenie drzewa – pod ścisłym nadzorem rzeczoznawcy NOT i konserwatora terenów zielonych. Będzie znowu bezpiecznie i pięknie” – brzmi komunikat spółki.

(m), powiatprudnicki.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook