Prudnik24

Zaprezentowali dwie nowe książki

Zaprezentowali dwie nowe książki
14 września
12:40 2020

Powiatowa biblioteczka ziemi prudnickiej wzbogaca się o dwie nowe pozycje – obie z nich to ważne publikacje dotyczące dziejów lokalnej historii sprzed kilkudziesięciu lat.

Reprint zbioru „Ziemia Prudnicka. Dzieje. Gospodarka. Kultura” z 1978 roku oraz III tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu” – to właśnie najnowsze publikacje powiatu prudnickiego, które w tej chwili prezentowane są w kinie Diana. Obie książki to wydawnictwa bezpłatne sfinansowane z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz budżetu państwa ramach powiatowego projektu „Najnowsza historia pogranicza”. Pierwsza z książek w nowym wydaniu uzupełniona jest o wiele zdjęć autorstwa legendarnych prudnickich fotografików – Witolda Czerkawskiego i Walentego Stecia, a wśród autorów drugiej widnieje – ponownie – znany opolski historyk dr Zbigniew Bereszyński. Redakcji podjął się Radosław Roszkowski. Starosta zapowiedział przy okazji, że szykowany już jest IV tom księgi opozycji.

Nowe publikacje to ważne książki na historyczno-literackiej mapie ziemi prudnickiej. „Ziemia Prudnicka. Dzieje. Gospodarka. Kultura”, tom pod redakcją Zbigniewa Lesiuka – choć zabarwiony retoryką charakterystyczną dla ustroju socjalistycznego – daje jednak cenny obraz lat 1945-1974 w naszym regionie i sięga znacznie dalej, bo np. w dziale „W epoce kapitalizmu” w przystępny sposób przedstawia się tu m.in. rozwój zakładów Fränkla. Księga opozycji to z kolei cenny zapis wydarzeń politycznych na terenie Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989. Dla fanów historii i przemian społecznych tamtego okresu – prawdziwa gratka.

Na spotkaniu w kinie Diana obecny jest m.in.burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciech Dominiak, radni gminni i powiatowi, a także dawni opozycjoniści.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook