Prudnik24

Pałac znów na łonie gminy

Pałac znów na łonie gminy
30 września
17:45 2020

Gmina Głogówek po kilku latach prawniczych i własnościowych perypetii ponownie stała się właścicielem pałacu w Kazimierzu. Obiekt wyceniany jest na ponad 757 tysięcy zł.

O pozytywnym zakończeniu sprawy z pałacem poinformował burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

– Wraz z zespołem gmina Głogówek odzyskaliśmy bezkosztowo pałac w Kazimierzu. Przypomnę, że dotychczas w księdze wieczystej jako właściciele obiektu wskazane były osoby prywatne. Po wyprostowaniu wieloletnich zaszłości i sporządzeniu aktu notarialnego możemy mówić o sporym sukcesie. Ja sam cieszę się, że dotrzymałem słowa. Teraz czas na opracowanie strategii co do tego obiektu. – tłumaczył szef głogóweckiego magistratu na swoim facebokowym profilu.

Wcześniejsze niejasności – dodajmy – wynikały z faktu, że gmina uznawała pałac za swój, prowadząc nawet na jego terenie prace remontowe, m.in. remontując dach.

Jak wiadomo z najnowszych informacji płynących z głogóweckiego magistratu, gmina zdecydowała się na sprzedaż obiektu. Jego wartość wyceniania jest na około 750 tysięcy zł.

– Natomiast mocna wątpliwe jest, że taką kwotę uda się uzyskać z ewentualnej sprzedaży tego obiektu. Planujemy sprzedaż, gdyż nakłady, jakie musielibyśmy ponieść w tym pałacu są ogromne i przekraczające możliwości gminy Głogówek. – powiedział w rozmowie z Radiem Opole burmistrz Głogówka Piotr Bujak.

Co ważne sprzedaż pałacu w Kazimierzu gmina obwaruje gwarancją zwrotu tej nieruchomości w sytuacji, gdy nie będą tam prowadzone prace remontowe. To nauka płynąca z sytuacji związanej z innym gminnym zabytkiem – zamkiem Oppersdorffów, który obecnie jest modernizowany.

Pałac w Kazimierzu to dawny majątek cystersów. W XIX wieku należał do rodziny Prittwitzów. Fot. Radio Opole.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook