Prudnik24

Projekt nowego dworca opracuje spółka z Łodzi

Projekt nowego dworca opracuje spółka z Łodzi
01 października
16:23 2020

Łodzianie wygrali przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej nowego dworca autobusowego w Prudniku. Ma być on oddany do użytku w 2022 roku.

Do przetargu przystąpiło 11 firm. Rozpiętość cen była spora, bo wynosiła od 85 tysięcy do 282 tysięcy zł., przy czym gmina przeznaczyła na ten cel 147 tysięcy zł. Najkorzystniejszą ofertę opiewającą na 85,5 tysięcy zł. przedstawiła łódzka spółka Albraco.

Początkowe plany gminy, jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu, zakładały budowę dużego, piętrowego obiektu dworca z windą i restauracją. Obecne władze magistratu uznały, że byłyby to zbyt duże koszy, a dworzec ma odpowiadać potrzebom miasta. Inwestycja nie zostanie ponadto przeprowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”, jak pierwotnie zakładano.

– Dworzec wykonany będzie w nowej koncepcji. Będzie to budynek parterowy, ulokowany w miejscu, gdzie obecnie znajduje się poczekalnia. Jego funkcje będą szersze. Odeszliśmy od koncepcji budynku z piętrem i windą, aby nie generować dodatkowych kosztów. Ten obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego miasta. – komentuje burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak.

Dobrą informacją może być fakt, że z nowego dworca będą korzystali wszyscy przewoźnicy, co będzie wygodne dla pasażerów. Ponadto obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gruntownie przebudowany zostanie też pas manewrowy i ulica Sądowa, dzięki czemu powstanie ścieżka rowerowa. W obrębie dworca znaleźć ma się też parking przy Prokuraturze.

Wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka poinformował naszą redakcję, że na czas remontu (rozpocznie się w 2021 r.) tymczasowy dworzec zostanie ulokowany na ulicy Nyskiej przy placu znajdującym się obok firmy Henniges Automotive. Wizuazlizacja: BIP Prudnik.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook