Prudnik24

Jesienna ramówka i 15-lecie. Dzieje się w TVP3 Opole

Jesienna ramówka i 15-lecie. Dzieje się w TVP3 Opole
04 października
15:37 2020

Powrót legendarnego „Studia Pod Bukiem”, bogata oferta sportowa i udział znanego w całej Polsce prezentera – to niektóre z nowości, jakie tej jesieni proponuje swoim odbiorcom TVP3 Opole. Dla stacji ten czas jest wyjątkowy – w tym roku przypada 15-lecie jej działalności.

Sprawy Opola miały rzecz jasna swój czas antenowy jeszcze na długo zanim Opolszczyzna otrzymała swój oddzielny kanał – wówczas pasmo podlegało pod Katowice. Odkąd jednak – 15 lat temu – uzyskało samodzielność, ustawicznie się rozwija. Dziś TVP3 Opole to dziesiątki programów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, transmisje sportowe czy informacje, które swoim zasięgiem okrążają świat.

Okazją do przyjrzenia się przeszłości, ale również pokazaniu kierunku, w którym TVP3 zmierza obecnie, były obchody jubileuszu. Przygotowano je w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, gdzie 19 września odbyła się uroczysta gala. W jej trakcie nagrodzono i uhonorowano pracowników redakcji za osiągnięcia i wkład w rozwój autonomicznego oddziału terenowego TVP. Sternik opolskiej stacji, jej dyrektor i zarazem redaktor naczelny Mateusz Magdziarz otrzymał szczególne wyróżnienie od prezydenta Andrzeja Dudy z rąk Andrzeja Dery – prezydenckiego sekretarza stanu. Złoty Krzyż Zasługi powędrował do dyrektora TVP3 Opole za osiągnięcia w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski.

– W 2005 roku marzeniem było posiadanie własnego oddziału, a potem własnej siedziby, studia z zasobami sprzętowymi. Pojawiła się ambicja bycia samodzielnym, posiadania podmiotowości. Podkreślam to mocno, bo mimo upływu 15 lat te potrzeby pozostają aktualne, choć ścieżka do ich spełnienia jest zupełnie inna. – mówił Mateusz Magdziarz. Przypomniał, że gdy objął stery TVP3 Opole w 2016 roku jako najmłodszy jej dyrektor w historii, ruszyła ofensywa inwestycyjna i programowa. Była ona możliwa – zaznaczał dyrektor – dzięki klarownej postawie zarządu Telewizji Polskiej. – Żaden prezes Telewizji Polskiej nie zainwestował w oddziały terenowe, jak zrobił to Jacek Kurski. – wskazał Magdziarz. Wśród inwestycji wymienił m.in remont newsroomu, dostosowanie wozu transmisyjnego do jakości HD, zakup kamer, stanowisk montażowych, wymianę floty.

Jesienna ramówka

Na antenie TVP3 Opole można znów oglądać „O!polskie o poranku” z nowymi prowadzącymi. Wśród gospodarzy programu śniadaniowego, emitowanego od poniedziałku do piątku o 7:15, pojawiają się Karolina Nocek i Kacper Śnigórski. Z kolei ekipę reporterów „Kuriera Opolskiego” wzmocniła Małgorzata Lis, która prowadzi także „Rozmowę dnia”.

W sporcie również wiele się dzieje. Oprócz transmisji meczów piłkarzy ręcznych KPR Gwardii Opole, na antenie TVP3 Opole gości futsal za sprawą bezpośrednich relacji z meczów Gredaru Brzeg.

Widzowie stacji obejrzą też dwa nowe filmy dokumentalne. Jeden z nich, autorstwa Zbigniewa Górniaka i Dariusza Debernego, to opowieść o Jacku Zejdlerze, aktorze niepokornym, którego życie zakończyło się 40 lat temu w Opolu, w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach. Drugi dokument to dzieło Jakuba Trzaski o bogatym w wydarzenia i sportowe osobowości 55-leciu klubu Orzeł Namysłów.

Wróciło także kultowe „Studio pod bukiem”, które w latach 90. było najważniejszym źródłem informacji z naszego regionu. Do tego oglądać można: cykl reportaży „Ludzie, sprawy, historie” oraz programy „W centrum uwagi”, „Strefa Kultury”, „Za kierownicą”, „#OdZakrystii”, „Studencki kwadrans”, „Z brzytwą na gardle” czy ulubiony przez miłośników jeździectwa cykl „Na oklep”. I tu hit – obsadę programu wzmocnił Tomasz Kammel, który użyczy swego głosu jednemu z…koni.

Szczegółowy „rozkład jazdy” stacji publikujemy w naszej gazecie na stronach 14-15.

Maciej Dobrzański

 Mateusz Magdziarz został odznaczony prezydenckim Złotym Krzyżem. Fot. TVP3 Opole
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Fot. M. Dobrzański
Galę 15-lecia uświetnił koncert Natalii Zastępy. Fot. M. Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook