Prudnik24

DPS: ewakuaowali 30 osób

DPS: ewakuaowali 30 osób
06 listopada
17:27 2020

Wczoraj z prudnickiego Domu Pomocy Społecznej ewakuowano do siedziby szkoły specjalnej (SOSW na ul. Młyńskiej) 30 mieszkańców placówki. Są to osoby zdrowe, które postanowiono odseparować od tych, u których stwierdzono koronawirusa.

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu. Testy wykonane przez władze DPS-u wykazały zakażenia wśród mieszkańców. Początkowo mówiono o kilku wykrytych przypadkach, wczoraj liczba ta sięgała już 40 osób spośród 76 wszystkich przebywających w placówce na co dzień. Decyzja mogłaby być tylko jedna: ewakuacja.

– Trzydziestu naszych podopiecznych zostało przekazanych do sąsiadującego z nami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Część z nich być może niedługo do nas wróci – powiedział naszej gazecie przed chwilą dyrektor DPS-u Maciej Staszewski.

Nasz rozmówca potwierdza dodatkowo, że wczoraj zmarła również jedna z zakażonych osób. W placówce doszło też w minionych dniach do podobnych dramatów, bo zmarły również czterej inni mieszkańcy. Jak się dowiedzieliśmy, były to osoby chorujące już od dłuższego czasu, a przyczyną ich śmierci nie był COVID-19.

Niestety, wiele do życzenia pozostawia komunikacja z instytucjami informującymi o liczbie zgonów. Oficjalne statystyki z dziś (WSSE w Opolu, biuro prasowe wojewody) mówią o 7 zgonach na COVID-19 w powiecie prudnickim od początku pandemii. Jeśli jednak brać pod uwagę wczorajszy zgon w DPS-ie liczba ta powinna wynosić 8 osób zmarłych. Znów zwróciliśmy się w tej sprawie z prośbą o wyjaśnienia.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook