Prudnik24

Stacja w Racławicach znów węzłowa i powrót kolei na ziemię głubczycką. O krok bliżej

Stacja w Racławicach znów węzłowa i powrót kolei na ziemię głubczycką. O krok bliżej
28 listopada
12:10 2020

Starania samorządów z Raciborza oraz powiatów prudnickiego i głubczyckiego o reaktywację połączenia Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie stały się bliższe realizacji. Jak poinformowała PKP Polskie Linie Kolejowe, plany te ujęte zostały w II etapie rządowego Programu Kolej Plus.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie rządow0ego programu zgłoszonych było aż 96 projektów. Obecnie ostało się z tego 79, w tym raciborsko-głubczycko-prudnicki (linie nr 177 i 294). Głównym założeniem Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. jest przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Spółka PKP PLK podkreśla, że jego realizacja zwiększy się atrakcyjność i możliwość rozwoju gospodarczego mniejszych regionów.

Choć powyższe informacje mmogą cieszyć wymienione samorządy (m.in. gminę Głogówek, która w wyniku odnowieniea linii miałaby na swoim terenie stację węzłową, czy powiat głubczycki, do którego znów powróciłaby kolej pasażerska), to jednak jest to dopiero początek długiej procedury. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei, na co przeznaczono 12 miesięcy. Jak podkreśla portal raciborz.com.pl, istotne będzie także przedłożenie przez samorządy dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15% wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w programie.

Wartość środków płynących z budżetu państwa w programie wynosi 5,6 mld. zł. Na ziemi prudnickiej, poza gminą Głogówek, partnerem w staraniach o reaktywację linii jest powiat prudnicki.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook