Prudnik24

Nowy ambulans dla PCM-u

Nowy ambulans dla PCM-u
30 grudnia
18:30 2020

Samochód marki Volksvagen został przekazany w poniedziałek w obecności m.in. poseł Violetty Porowskiej, wicewojewody Teresy Barańskiej i starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego. Gości witał prezes PCM Witold Rygorowicz.

W pełni wyposażony pojazd kosztował blisko 560 tys. zł., z czego 500 tys. pochodziło z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałą kwotę zapewniło starostwo. Warto dodać, że głosowanie w tej sprawie podczas obrad Rady Powiatu odbyło się ponad podziałami politycznymi. Na uroczystości przekazania auta pojawiło się zresztą dwóch radnych opozycyjnych – Józef Meleszko i Ryszard Kwiatkowski (obaj PiS).

Witold Rygorowicz – nawiązując do grudniowej pory – stwierdził, że ambulans jest niczym prezent na Nowy Rok. Poseł i jednocześnie szefowa wojewódzkich struktur PiS – Violetta Porowska – przypomniała, że jej pierwsza rozmowa z obejmującym wówczas obowiązki szefa prudnickiego szpitala Rygorowiczem dotyczyła właśnie kwestii ambulansów. Radosław Roszkowski opisywał z kolei, że powiat musiał wybierać między mercedesem a volksvagenem. Wybór tego drugiego uzasadnił wewnętrzną konstrukcją pojazdu, która – jak dowodził – zapewnia personelowi większą operatywność.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje politykę zrównoważonego rozwoju. W tym pojęciu mieści właśnie pomoc takim powiatom, jak nasz, by polepszać stan floty lokalnych szpitali – stwierdziła wicewojewoda Teresa Barańska. Tu dodajmy, że była kandydatka na burmistrza Prudnika i radna gminna, otrzymała od starosty Radosława Roszkowskiego pamiątkowy medal powiatowy (za dobrą dotychczasową i – jak można się domyślać – udaną przyszłą współpracę).

Obecnie na stanie PCM-u są zatem dwa nowe ambulanse (ten zakupiony w 2019 roku jest już sprawny po wypadku) oraz cztery dwunastoletnie, mocno zużyte. Powiat już złożył akces do zakupu kolejnej karetki w 2021 roku. Niedawno zakończyła się też zbiórka na nowy ambulans. Do tego tematu odniósł się w mediach społecznościowych prezes Witold Rygorowicz.

Ze zbiórki mamy ponad 7 tys. Ponadto równo 7 tys. zł. wpłynęło bezpośrednio na konto PCM. Wszystkim darczyńcom przekazuję wielkie podziękowania. Efekt pośredni zbiórki to gorąca dyskusja na FB a także, częściowo, dyskusja Radnych PP nt stanu karetek i Wasza pozytywna decyzja o zakupie ambulansu ze środków rządowych. Do wymiany pozostają cztery dwunastoletnie pojazdy. Po zaplanowanej na początek przyszłego roku sprzedaży jednego z naszych wycofywanych ambulansów, przewiduję, że łącznie ze zbiórką kwota zgromadzonych środków będzie stanowić ponad 10 % wartości nowej karetki. A od 10% już blisko do 50 % a potem do 100%. PCM jest w stanie wygospodarować pewną kwotę własnych środków. Podsumowując: zdania nie zmieniam. Zbieraliśmy na nowy ambulans i na ten cel przeznaczam te środki (gromadzone na wydzielonym koncie spółki). Jeszcze raz dziękuję za hojność mieszkańcom i firmom z całego Powiatu. – napisał pod postem radnego Mirosława Czupkiewicza dotyczącego zakupu ambulansu szef prudnickiego szpitala. Fot. M. Dobrzański

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 259

Reklamy

 

ReklamyFacebook